21. listopadu 2024, svátek má Albert

Šternberský palác

Adresa:
Hradčanské náměstí 15, Praha 1 11000
Telefon:
233090570
Web:
www

Historie

Šternberský palác na Hradčanském náměstí je významnou barokní památkou, která vznikla, podobně jako zámek v Tróji, na objednávku hraběte Václava Vojtěcha ze Šternberka a jeho manželky Kláry z Maltzanu. Plán půdorysu paláce koncipoval Domenico Martinelli po roce 1697, původně s předpokladem, že se staveniště rozšíří až k Hradčanskému náměstí. Kolem přelomu století je na stavbě doložena účast Kryštofa Dienzenhofera a v závěrečné fázi stavby Giovanniho Battisty Alliprandiho.

Roku 1811 koupila palác od Leopolda ze Šternberka Společnost vlasteneckých přátel umění. Do roku 1819 byl stavebně upravován pro galerijní potřeby. Sbírky Společnosti byly pro veřejnost zpřístupněny v roce 1814. Roku 1871 prodala Společnost vlasteneckých přátel umění palác statkáři Heliodoru Heidlovi. Ten jej již následujícího roku prodal Spolku paní a dívek sv. Anny, který zde začal provozovat "Ústav idiotů", zvaný na počest předsedkyně spolku Ernestiny Auersperkové Ernestinum. Roku 1919 byla budova zabrána pro potřeby Ministerstva národní obrany, které zde zřídilo intendantní školu.

Za Protektorátu, po zrušení Spolku paní a dívek sv. Anny, získala palác Kongregace školských sester III. řádu sv. Františka Serafínského. Ta zde ani nesídlila ani neprovozovala žádnou činnost, protože v objektu bylo umístěno vládní vojsko. Po skončení druhé světové války se do těchto prostor na čas vrátilo Ministerstvo národní obrany společně s úřadovnou kárného výboru.

Od roku 1946 začala budovu využívat a stavebně upravovat NG, která sem umístila své sbírky. Ve druhém patře stojí za pozornost štuky, které provedl Giuseppe Donato Frissoni roku 1707, rok před ukončením stavby paláce. Dvě nástropní malby zobrazují výjevy sebevraždy královny Didony a truchlící panovnice Artemisie a jsou dílem Michala Václava Halbaxe. Iluzivní fresky na stropech Antického a Čínského kabinetu jsou dílem Švýcara Jana Rudolfa Byse (1662-1738) a stěny toho druhého vyzdobil ve stylu chinoiserie Jan Vojtěch Kratochvíl (1667-1721).

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Tip na vánoční dárek: Nejnovější knižní rozhovor bestselleristy Martina Moravce – Adam Dolník: Svět elitního vyjednavače

Kniha plná napětí, emocí, skutečných příběhů a také praktických rad, z nichž mnohé lze využít i v každodenních situacích... Novinka Adam Dolník: Svět elitního vyjednavače pod vánočním stromečkem nadchne všechny čtenáře, nejen ty, kteří už mají doma předchozí tituly respektovaného novináře a úspěšného autora Martina Moravce. Koupit ji můžete kdykoliv na webu https://www.knihyodmartina.cz – i s podpisy obou autorů

ZVÍŘATA Z POHÁDEK A BÁJÍ

Zoo Praha nabídne od 2. do 20. prosince zdarma speciální předvánoční prohlídky pro žáky mateřských a základních škol. Takové vycházky s průvodcem zamíří za tvory známými především z pohádkových knížek nebo televizních obrazovek a vyvrátí nejrůznější zakořeněné mýty s nimi spojené. Jak vypadá opravdový čert? Kde žijí bájní draci? A jak je to doopravdy s tančícími lemury? To vše a mnohem víc se děti dovědí na prohlídkách, které lze rezervovat už nyní. Pro vstup do zoo mohou školy využít výhodného ceníku pro školní skupiny – žáci mateřských škol zaplatí 50 Kč, žáci základních škol 100 Kč.

Vánoční inspirace? Tipy na firemní a vánoční dárky.

Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady, dárečky si užívej! Taky Vám to tak uteklo? Právě proto přinášíme tipy na ty nejlepší firemní a vánoční dárky, aneb vánoční inspirace pro rok 2024. Tak hurá na nákupy, ať nemusíte stát dlouho fronty.

Petr Bende vyráží na tradiční vánoční turné po Česku, letos i s Tomášem Matonohou a Bárou Stěpánovou

Zpěvák Petr Bende opět rozezní pódia po celé České republice svými tradičními vánočními koncerty. Turné začne 28. listopadu ve Zlíně a potrvá až do 22. prosince, kde se představí v Brně.Turné přinese směs sváteční atmosféry, hudby a vzpomínek. Letošní koncerty slibují unikátní zážitek, a to nejen díky hudbě, ale i díky speciálním hostům a výjimečným vystoupením.

Výstava Vojtěcha Kubašty v galerii Mánes

Pokud máte zájem o umění, které spojuje dědictví minulosti s neotřelým moderním přístupem, neměli byste si nechat ujít zcela mimořádnou a unikátní výstavu, kterou chystá prestižní galerie Mánes v samém srdci Prahy. Tato výstava představuje dílo celosvětově uznávaného tvůrce prostorových knih a betlémů Vojtěcha Kubašty. Událost, která slibuje, že zaujme návštěvníky všech věkových kategorií a zájmů, a to díky své jedinečné kombinaci umělecké kreativity a technické preciznosti, se uskuteční od 1. 12. 2024 do 15. 1. 2025.

Zveme tě na Balet Národního divadla ŠEHREZÁDA

Příběh Šeherezády známe z orientální pohádky Tisíc a jedna noc, její archetypální princip se stal inspirací světovému umění. Nikolaj A. Rimskij-Korsakov vytvořil stejnojmennou symfonickou suitu, Michail Fokin v roce 1910 první balet. Nyní se nechal Šeherezádinou krásou, ale i důvtipem uhranout choreograf Mauro Bigonzetti, pro Balet Národního divadla tak vznikla nová původní inscenace. Oproti pařížské premiéře na jeviště postavil jen dvě hlavní postavy, krále Šahrijára a Šeherezádu. Reprezentují mužský a ženský princip, rovnováhu, rovnocenný autentický vztah. Osud dávné „Šahrazád“ se naplnil v Persii v 10. století. Jeho poselství je však metačasové a metaprostorové. Jsou to hluboce zvnitřněná témata, která se předávají z generace na generaci a pokaždé nacházejí novou podobu přizpůsobenou kultuře doby, v níž se objevují.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.