Rudolfinum je novorenesanční budova na náměstí Jana Palacha při pravém břehu řeky Vltavy na Starém Městě v Praze.
Byla vystavěna v letech 1876 - 1881 a slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 jako víceúčelové kulturní zařízení s koncertní síní a výstavními sály. Rudolfinum nechala postavit u příležitosti 50. výročí svého založení Česká spořitelna, která požádala následníka habsburského trůnu arcivévodu Rudolfa, aby stavba byla pojmenována po něm.[1] Bylo pro ni vybráno místo na východním břehu Vltavy zvané Rejdiště. Po vzniku Československa byla budova označována jako Dům umělců. Na stavbu budovy byla vypsána veřejná soutěž a následně byla výstavba svěřena architektům Josefu Zítkovi a Josefu Schulzovi, kteří ji dokončili v roce 1881. Stavba dostala jméno po korunním princi Rudolfovi. Roku 1884 byla zřízena koncertní síň (dnes Dvořákova síň). V zadním traktu se nachází menší koncertní sály, Sukova síň a Kubelíkova síň.
Budova byla několikrát upravována, v meziválečném období dokonce pro potřeby československého parlamentu (autor přestavby: Rudolf Kříženecký). Ten na tomto místě fungoval od roku 1919 do 1941. Poslední kompletní rekonstrukce proběhla v letech 1990–1992.
V poválečném období byla budova sídlem Hudební fakulty Akademie múzických umění a České filharmonie, dnes je budova sídlem České filharmonie a Galerie Rudolfinum.