21. listopadu 2024, svátek má Albert
Adresa:
Za elektrárnou 419/7, Praha 7 17000
Telefon:
266727443 266727495

Poskytované služby

Nekuřácké
Klimatizace
Parkoviště aut
Pořádání akcí
Rezervace
Bezbariérový přístup
Extra salónek
Permanentka

 

Historie sportovní haly

V r. 1907 byl postav

en "Strojnický palác" ve Stromovce v Praze, kde se konaly výstavy a veletrhy. Tato tradice se konala i za první republiky pod názvem "Pražské vzorkové veletrhy", jež měly velký mezinárodní význam a konaly se každý rok.

Po skončení druhé

světové války v květnu 1945 se veletrhy konaly ještě v r. 1946 a 1947. Poté byly přestěhovány do Brna. V Praze na "Výstavišti" zely prázdnotou velké budovy, které léta nebyly využity.

Usnesení vlády ze dne 2.12.1952 k rozvoji

tělesné výchovy a sportu nově ustanovenému "Státnímu výboru pro tělovýchovu a sport" bylo uloženo zajistit projektovou a rozpočtovou dokumentaci a připravenost úprav "Strojnického paláce" na Starém Výstavišti v Praze, kde se také započalo s výstavbou a přestavbou.

V r. 1954 byly práce na Sportovní hale přerušeny, a to vzhledem k velkým finančním nákladům.

T-Mobile Arena

Teprve na podzim r. 1958 byly práce znovu zahájeny a realizovány poslední navržené varianty k rekonstrukci ocelové konstrukce původní haly s využitím 6ti rámových sloupů starého objektu, aby tak bylo dosaženo vysoké technické úrovně a využití dosavadních investic.

Původní objekt se skládal ze tří lodí, z nichž prostřední loď pro ledovou plochu byla nejvhodnější, neb měla rozměry 60 x 96 metrů, a výšku 28 metrů. Osvětlovací most se stal součástí nové haly o váze 30 tun. Konstrukci navrhl ing. Holubec z podniku AVIA Letňany.

Poprvé byla sportovní hala ČSTV otevřena 7. března 1962 pro lední revue čs. krasobruslařského souboru. Dne 14. Března 1962 již probíhalo v hale Mistrovství světa v krasobruslení. Poté již ve Sportovní hale probíhala hokejová utkání Sparty, která hrála I. ligu a v hale byla již nastěhována.

Hlediště ve Sportovní hale má kapacitu 14.080 míst k sezení. Na r. 1978 bylo Československo pověřeno Mezinárodní federací, uspořádáním Mistrovství světa v ledním hokeji. Podmínkou však byly dvě ledové plochy, vzájemně propojené.

Čs. Svaz ledního hokeje, ve spolupráci s Magistrátem hl.m. Prahy začal stavět druhou ledovou plochu propojenou se Sportovní halou tunelem. Čs. svaz ledního hokeje měl v té době své kanceláře na ČSTV, jež sídlilo v Praze 1, Na Poříčí 12.

Aby Čs. svaz ledního hokeje nebyl organizačně odříznut od Mistrovství světa, vybudoval kanceláře přistavěné ke Sportovní hale, kde nyní úřaduje nejen Český Svaz Ledního Hokeje, ale i Sparta. Současně byla postavena i restaurace.

SPARTA byla ve Sportovní hale v podnájmu za souhlasu ČSTV, dle smlouvy uzavřené mezi Spartou a Sportovní halou. Problém byl v tom, že se často stávalo, že Sportovní hala byla často vyblokována pro atraktivní podnik, který přinášel zisk ČSTV.

A tak se stalo, že Sparta musela hráti svá ligová utkání na Štvanici, včetně tréninků (než byla druhá ledová plocha). Tato situace postihla i mládežnická družstva, která dojížděla v Praze na Štvanici, Nikolajku, ale i mimo Prahu, a to do Popovic, Kralup a Mělníka.

V r. 1990 již Sparta mohla jednat s Magistrátem Hl. M. Prahy a po řadě setkáních se hokejová Sparta konečně dočkala a od Magistrátu dostala Sportovní halu do užívání na dobu 30 let. Po dlouhých letech tak Sparta získala opravdu své domácí prostředí, ve kterém bude usilovat o dobrou reprezentaci hl. m. Prahy. Sparta také investuje nemálé částky do vylepšení stávajícího stavu Sportovní haly, protože chce, aby se diváci, kteří sem přicházejí za sportem i za kulturou cítili dobře.

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Tip na vánoční dárek: Nejnovější knižní rozhovor bestselleristy Martina Moravce – Adam Dolník: Svět elitního vyjednavače

Kniha plná napětí, emocí, skutečných příběhů a také praktických rad, z nichž mnohé lze využít i v každodenních situacích... Novinka Adam Dolník: Svět elitního vyjednavače pod vánočním stromečkem nadchne všechny čtenáře, nejen ty, kteří už mají doma předchozí tituly respektovaného novináře a úspěšného autora Martina Moravce. Koupit ji můžete kdykoliv na webu https://www.knihyodmartina.cz – i s podpisy obou autorů

ZVÍŘATA Z POHÁDEK A BÁJÍ

Zoo Praha nabídne od 2. do 20. prosince zdarma speciální předvánoční prohlídky pro žáky mateřských a základních škol. Takové vycházky s průvodcem zamíří za tvory známými především z pohádkových knížek nebo televizních obrazovek a vyvrátí nejrůznější zakořeněné mýty s nimi spojené. Jak vypadá opravdový čert? Kde žijí bájní draci? A jak je to doopravdy s tančícími lemury? To vše a mnohem víc se děti dovědí na prohlídkách, které lze rezervovat už nyní. Pro vstup do zoo mohou školy využít výhodného ceníku pro školní skupiny – žáci mateřských škol zaplatí 50 Kč, žáci základních škol 100 Kč.

Vánoční inspirace? Tipy na firemní a vánoční dárky.

Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady, dárečky si užívej! Taky Vám to tak uteklo? Právě proto přinášíme tipy na ty nejlepší firemní a vánoční dárky, aneb vánoční inspirace pro rok 2024. Tak hurá na nákupy, ať nemusíte stát dlouho fronty.

Petr Bende vyráží na tradiční vánoční turné po Česku, letos i s Tomášem Matonohou a Bárou Stěpánovou

Zpěvák Petr Bende opět rozezní pódia po celé České republice svými tradičními vánočními koncerty. Turné začne 28. listopadu ve Zlíně a potrvá až do 22. prosince, kde se představí v Brně.Turné přinese směs sváteční atmosféry, hudby a vzpomínek. Letošní koncerty slibují unikátní zážitek, a to nejen díky hudbě, ale i díky speciálním hostům a výjimečným vystoupením.

Výstava Vojtěcha Kubašty v galerii Mánes

Pokud máte zájem o umění, které spojuje dědictví minulosti s neotřelým moderním přístupem, neměli byste si nechat ujít zcela mimořádnou a unikátní výstavu, kterou chystá prestižní galerie Mánes v samém srdci Prahy. Tato výstava představuje dílo celosvětově uznávaného tvůrce prostorových knih a betlémů Vojtěcha Kubašty. Událost, která slibuje, že zaujme návštěvníky všech věkových kategorií a zájmů, a to díky své jedinečné kombinaci umělecké kreativity a technické preciznosti, se uskuteční od 1. 12. 2024 do 15. 1. 2025.

Zveme tě na Balet Národního divadla ŠEHREZÁDA

Příběh Šeherezády známe z orientální pohádky Tisíc a jedna noc, její archetypální princip se stal inspirací světovému umění. Nikolaj A. Rimskij-Korsakov vytvořil stejnojmennou symfonickou suitu, Michail Fokin v roce 1910 první balet. Nyní se nechal Šeherezádinou krásou, ale i důvtipem uhranout choreograf Mauro Bigonzetti, pro Balet Národního divadla tak vznikla nová původní inscenace. Oproti pařížské premiéře na jeviště postavil jen dvě hlavní postavy, krále Šahrijára a Šeherezádu. Reprezentují mužský a ženský princip, rovnováhu, rovnocenný autentický vztah. Osud dávné „Šahrazád“ se naplnil v Persii v 10. století. Jeho poselství je však metačasové a metaprostorové. Jsou to hluboce zvnitřněná témata, která se předávají z generace na generaci a pokaždé nacházejí novou podobu přizpůsobenou kultuře doby, v níž se objevují.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.