Medicinální houby a rakovina prsu

Publikováno 13.06.2018
Rakovina prsu je v současnosti nejčastějším nádorem u žen v České republice - ročně je diagnostikováno více než 7000 nových případů. Riziko toho nádorového onemocnění stoupá s přibývajícím věkem. I když se počet nemocných každý rok zvyšuje, úmrtnost naštěstí klesá.

Důvodem jsou především nové možnosti konvenční léčby, jako je chirurgická léčba, biologická léčba, chemoterapie i radioterapie.

Co pro sebe můžeme udělat navíc?
Jednou z možností, jak s touto nemocí efektivně bojovat přírodní cestou, jsou v poslední době hodně diskutované medicinální houby, které se užívají souběžně s konvenční léčbou.

Medicinální houby
Léčivé účinky hub využívá čínská medicína již po staletí. Houby v organismu zvyšují a aktivizují velké množství makrofágů, T-lymfocytů či NK buněk. Tyto buňky imunitního systému atakují a ničí rakovinné buňky. Účinné látky obsažené v houbách mají však také schopnost přímo zabíjet nádorové buňky a omezit jejich dělení. Houby v neposlední řadě eliminují šíření rakovinných buněk dále do těla, tzv. metastázování.

Doplněk při chemoterapii a radioterapii
Radioterapie i chemoterapie sice účinně bojuje proti nemocným buňkám, má však také dopad na zdravé buňky. Tento drastický zásah do těla má za následek oslabování již oslabeného organismu. Podáváním medicinálních hub je možné zmírnit nevolnost, omezit ztrátu vlasů i poškození kostní dřeně.

Jaké medicinální houby jsou vhodné?
U rakoviny prsu (podobně i u rakoviny plic) se obvykle doporučuje užívat kombinaci následujících tří medicinálních hub ve formě houbových extraktů:
1. Maitake - tato složka dokáže u rakovinových buněk vyvolat apoptózu, tj. sebevraždu rakovinové buňky
2. Coriolus - dokáže efektivně likvidovat nejrůznější patogenní buňky, ať už jde o viry, bakterie, chlamydie, borelie či rakovinné buňky.
3. Reishi - Imunitní systém, dokáže nejen posilovat, ale i regulovat, pokud je jeho odpověď nepřiměřená.

Autorem článku je Milan Schirlo – praktik čínské medicíny, TCM POINT s.r.o.