Tipy na nejlepší minipivovary (aneb láska s pěnou)

Publikováno 06.06.2018
Milujeme pivo. Jsme jeho nejvášnivější konzumenti na světě a náš pěnivý mok má tak jedinečnou chuť, že ho oceňují všude (a často je důvodem toho, proč se někdo do naší malé zemičky i vydá). Protože spotřeba piva v Česku neustále roste, uchází se o přízeň zákazníků i čím dál více značek piva. Minipivovary nadále vznikají rychlým tempem a my se dnes na několik výjimečných zaměříme. V redakci jsme pro vás vybrali deset tipů s opravdu hustou pěnou, z nichž nám pomůžete zvolit toho nejlepšího.

Hlasovat můžete následovně - zašlete bezplatnou sms ve tvaru „název restaurace“, vaše „Jméno Příjmení“ na číslo: 776 657 085. Hlasovat můžete vždy jednou a soutěžíme o ceny v celkové hodnotě 15 tisíc korun (degustace, prohlídky varen, konzumace atd.). Hlasovat můžete do 31. srpna 2018.

ÚNĚTICKÝ PIVOVAR

Pivovar v Úněticích u Prahy láká na pivo vyráběné klasickým způsobem, bez dalších chemických úprav. Součástí pivovaru je restaurace s výbornou kuchyní - v týdnu polední menu, o víkendech tematická kuchyně, pivo se čepuje přímo z tanku. Restaurace nabízí možnost pořádání oslav či večírků. V létě zde najdete zahrádku a dětský koutek. Exkurze v pivovaru se konají každou sobotu a neděli a také v době svátků. Pivovar je ideálním turistickým a cykloturistickým cílem z Tichého údolí a Roztockého háje.

Rýznerova 19/5, Únětice, Tel.: +420 220 515 687, www.unetickypivovar.cz

MINIPIVOVAR V KOZLOVICÍCH

Kozlovický pivovar najdete v původních hospodářských budovách starého fojtství. Zázemí kamenné pivní restaurace dýchá atmosférou první republiky a nabízí kapacitu 80 míst. Na stěnách naleznete mezi originálními akciemi a dobovými pivními etiketami našich nejvýznamnějších pivovarů také výuční listy sládků sahající až do 18. století. Největší oblibě mezi konzumenty se těší domácí kvasnicové nefiltrované ležáky plzeňského typu – světlý Valašský vojvoda a tmavý Kozlovický fojt.

Kozlovice 1, Kozlovice, Tel.:+420 558 432 098, www.relaxvpodhuri.cz

PIVOVAR RAVEN

Pivovar Raven začal vařit pivo v roce 2015. Pivovar přichází každý měsíc s novými styly a kombinacemi, které v ČR dosud nikdo neuvařil. Chmel na pivo pochází z celého světa – od Čech až po dalekou Austrálii. Hospůdka se nachází přímo v budově pivovaru a nabízí 60 míst k sezení. Na čepu najdete šest piv Raven a za barem vždy velmi dobře zásobenou lednici s lahvemi. K jídlu se zde podává studená i teplá kuchyně, v létě se griluje na zahrádce a sem tam se před pivovarem zjeví i nějaký ten food truck.

Mozartova 1, Plzeň, Tel.: +420 774 133 799, www.pivovar-raven.cz

PIVOVAR PŘÍŠOV

Když už vyrazíte do Plzně, jednoznačně doporučujeme udělat si zastávku i v nedaleké obci Příšov a stejnojmenném pivovaru. Vzali si v něm do parády klasiku, takže na ležácích plzeňského typu si opravdu pochutnáte. O zdejší pivečko se stará sládek Honza Ilgner. Restaurace je velice oblíbená pro pořádání svateb a firemních večírků. Příjemné prostředí nabízí posezení pro cca 120 hostů, v letních měsících v separátní zahradní restauraci s vlastním barem a sociálním zařízením pro cca dalších 100 hostů.

Příšov 30, Plzeň-Sever, Tel.: +420 377 958 163, www.prisov.cz

MIKROPIVOVAR MALEŠICE

Malešický mikropivovar nenajdete v centru Prahy, ale je to z něj co by kamenem dohodil. V malešickém mikropivovaru narazíte každou chvíli něco jiného. Na deseti pípách mají produkci domácí, ale i dalších pivovarů. Sami občas přizvou sládka odjinud, který do limitované edice piva přidá nějaké to svoje know-how. Pivovarskou restauraci s deseti výčepními kohouty a domácí kuchyní se spoustou pivních specialit a pochoutek naleznete v přízemí domu. V létě si příjemně posedíte na útulné zahrádce.

Malešická 126/50, Praha 10 - Malešice, Tel.: +420 727 803 872, www.malesickymikropivovar.cz

PIVOVAR BEZNOSKA

U Beznosků vaří spodně i svrchně kvašená piva už od roku 2013. Různě se obměňují, ale oblíbená klasika zůstává. Najdete tu tak české ležáky, piva typu ale, stouty i pšeničná piva. Restaurace vznikla v srpnu 1995 v prostorách bývalé základní školy. V roce 2013 prošla první část restaurace rekonstrukcí a byl v ní vybudován minipivovar Beznoska. Druhá část restaurace prošla rekonstrukcí na začátku roku 2015. Tento prostor je inspirován historií budovy a naleznete zde fotografie z dob fungování školy a černé tabule.

Klíčovská 805/11, Praha 9 - Prosek, Tel.: +420 286 583 299, www.skolicka.cz

SOUSEDSKÝ PIVOVAR BAŠTA

V Sousedském pivovaru Bašta se pivo vaří již od roku 2007. Tradičně vyrábí Kroužkův světlý a Baštův polotmavý ležák, jež jsou doplněny pokaždé jiným speciálem mezi něž patří svrchně kvašená Citra, či Wasabi. Tyto originály můžete ochutnat jen ve zdejší restauraci. Posedět můžete v některém ze salónků, na terase, či před hospodou s výhledem do parku a na krásnou nuselskou radnici. Bližší informace o výrobě, si můžete poslechnout od sládka během exkurze, či si s jeho pomocí uvařit vlastní pivní skvost.

Táborská 49, Praha 4 Nusle, Tel.: +420 602 295 403, www.ubansethu.cz

POČERNICKÝ PIVOVAR

V Počernickém pivovaru můžete ochutnat nejen 12° stupňový Počernický ležák, který je vařen podle původní receptury z 16. století, ale i spoustu dalších druhů piv dle sezónních akcí, svátků a dalších příležitostí. Chloubou pivovaru je výtečná česká a staročeská kuchyně. Počernický pivovar má vlastní zahrádku a celý pivovar je možné si pronajmout pro soukromé akce jako svatby či firemní eventy s doprovodným programem od prohlídky pivovaru, nebo školy čepování po další zajímavé aktivity pro skupiny.

Nár. hrdinů 3, 190 12 Praha-Dolní Počernice, Tel.: +420 774 836 682, www.pddp.cz

U TŘÍ RŮŽÍ

V srdci samotné Prahy se v domě U Tří stříbrných růží nachází restaurační pivovar, který nabízí tradiční ležáky i pivní speciály. Minipivovar U tří růží navazuje na více než šestisetletou historii vaření piva v tomto historickém domě v pražské Husově ulici. Vysokou kvalitu piva zaručuje zkušený vrchní sládek Robert Maňák, držitel mnoha prestižních ocenění. Sklep pivovaru zdobí desetihektolitrová varna z produkce Pacovských strojíren, kterou doplňuje otevřená spilka a několik uzavřených tanků (fermentčních i ležáckých).

Husova 10/232, Praha 1, Tel.: +420 601 588 281, www.u3r.cz

PIVOVAR HOSTIVAR

Pivovar Hostivar v současné době vaří pivo ve dvou pivovarech. Pivovar H1 s varnou o objemu 1000 l a kapacitou 2000 hl byl otevřen již v roce 2013, druhý H2 s tří nádobovou varnou o objemu 3000 l a kapacitou cca 6500 hl v roce 2017. Oba pivovary vyrábějí čtyři druhy piva stálého sortimentu a dále pak sezonní speciály. V obou pivovarech se nacházejí restaurace s lokální kuchyní, terasou a pivovarskou zahradou. Součástí H2 je pekárna, která nabízí mimo jiné vynikající kváskový i celožitný chléb, pivní rohlíky a sladké koláče.

Lochotínská 656 / Hornoměcholupská 750 / 115, Praha 15, Tel.: +420 702 202 903 / 143, www.pivovar-hostivar.cz