Kuriózní případy on-line advokáta

Publikováno 06.04.2018
Když jsme v roce 2014 zakládali projekt DostupnyAdvokat.cz, nedokázali jsme si představit, jak těžká, ale zároveň i zajímavá práce advokacie on-line je, co všechno po nás klienti budou chtít, od problémů se sousedy až po neobvyklá svatební přání.

Cílem bylo vybudovat právní službu, která řeší veškeré právní otázky kolem bydlení, nemovitostí, pracovního práva, podnikání živnostníků i společností a poradí s jakýmkoli právním problémem. Služby advokátů se přitom poskytují on-line, dokumenty si s klienty vyměníme přes zabezpečený účet a konzultace poskytneme telefonicky, přes Skype i e-mail.

Kdokoli poskytuje službu či něco prodává, určitě ocení hřejivý pocit, když dostává zpětnou vazbu typu “přesně to jsem potřeboval”, “přesně to jsem hledal”, “přesně to vyřešilo můj problém”. Někdy je však daný problém pořádně kuriózní.

Tím nemám na mysli třeba věcné břemeno na pozemku, kde majitel musel sousedovi umožnit hnát přes svůj pozemek stádo ovcí nebo dotazy klientky, která chtěla v Česku ve velkém prodávat exotický hmyz. To je více méně standardní. Nevybočuje ani případ našeho klienta, kterému ukradli e-mail, tedy odcizili mu schránku, do které najednou neměl přístup.

Někdy však člověk narazí na opravdové bizarnosti. Taková situace může nastat již při samotné četbě spisu, cituji: Žalobu odůvodnil tím, že mu byl způsoben pracovní úraz při výrobě a montáži předizolovaného potrubního systému zaměstnancem P. Ž., který z nemístného žertu v době, kdy žalobce byl při výkonu práce ohnut a otočen k němu zády, přiložil mu ústí hadice vzduchového kompresoru, který byl v provozu, k análnímu otvoru, čímž došlo ke vniknutí stlačeného vzduchu přes konečník do střevních kliček a proděravění střevní stěny tlustého střeva o průměru 2 cm a k několika menším proděravěním střeva v důsledku působení stlačeného vzduchu.

Nejvyšší soud zase například rozhodl, že korektním pokynem k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti může být i vulgární vyjádření či nadávky vedoucího zaměstnance. Doslova: “Kurva, nelezte tam na ty světlíky, můžete sletět”.

Samozřejmě se naši advokáti setkávají s nejrůznějšími kuriozitami i na samotném soudním jednání: Vypovídal dnes svědek, vyprávěl, jak to bylo. Na to se ho soudce ptá: „Vysvětlete mi rozpor, že obžalovaný vypovídal, že jste tam byli spolu již v prosinci a vy říkáte, že až někdy v dubnu.“

ON: „Já žádného obžalovaného neznám. S tím jsem nikde nebyl“.

Soudce: „Tady toho pána, říkal jste, že to je váš kamarád.“ Ukazuje na sedícího muže.

ON: „Jo ano, to s Frantou ano. Ale žádného toho obžalovaného, jak o něm tady povídáte, toho já opravdu neznám. S tím jsem skutečně nikde nebyl.

Kuriózní je jistě také dotaz na „záskok“ na svatbě. Skutečně taková možnost existuje, říká se jí svatba v zastoupení. To znamená, že místo ženicha může přijít třeba kamarád, ale také kamarádka. Když uvidíte svatbu dvou žen nebo dvou mužů, ne nutně tak jde o registrované partnerství. Možná do toho jenom jednomu ze snoubenců něco vlezlo.

Někdy pobaví i protistrana. Toto je autentický zážitek jedné naší kolegyně: Tři hodiny po vyhraném soudu žalovaného mi volá zástupce žalobce, že zítra máme ten soud a jestli se můj klient nechce dohodnout, že mu bude stačit 1/2 žalované částky, že žalobce to 100 % vyhraje. Ten chlapec má asi skutečný přehled o datech a termínech soudů a jaké bude jeho překvapení, že zítra nic není a on to 100 % nevyhrál.
Největší kuriozity ale člověk zažije přímo ve víru všedního dne. Například náhle volá pán a velmi šroubovitě uvádí svůj dotaz. Nakonec se ukáže, že nepotřebuje právní službu, jen teď překládá detektivku a nemůže přijít na to, jak správně označit soud někde uprostřed australské bushe.

Jednou zase klient potřeboval výpis z trestního rejstříku, kvůli podání na obchodní rejstřík. Bohužel nestačil ten český, protože dlouhodobě pobýval v USA. V daném státě však klasický rejstřík neznali, a tak nakonec dostal potvrzení od místního šerifa: Nikdy jsem ho nezavřel pro potulku ani pro opilství. To stačilo na zápis do představenstva.

Korunu vtipným dotazům nasadila paní, která požadovala, aby sousedka hradila poplatky v domě i za svého psa. Přeci také používá výtah.

Ondřej Preuss
zakladatel webu DostupnyAdvokat.cz

Kubelíkova 29, Praha 3,
E-mail: info@dostupnyadvokat.cz
Tel.: 775 420 436
www.dostupnyadvokat.cz