Kniha měsíce: Losos v kaluži

Publikováno 06.02.2018
Své věrné měla dávno předtím, než o první knize začala uvažovat. Zkušená novinářka Markéta Lukášková, která si čtenáře získala osobitým smyslem pro humor, jímž baví tisíce fanoušků na svém Facebookovém profilu, přichází s knižním debutem Losos v kaluži. O knize si s Markétou podíval Tomáš Chvála.

Představte svou knihu v pár slovech.

Losos v kaluži je kniha o střetu dvou generací, vnučky a babičky, o jejich rozdílných pohledech na život a jakým způsobem řeší vlastní problémy.

Jak jste vybírala téma?

Když si mě v nakladatelství motto pro napsání knihy vybrali, což bylo na základě mých facebookových statusů, jedna z prvních otázek byla, zda mám pro případnou knihu námět. Samozřejmě jsem řekla, že ano a teprve pak ho začala vymýšlet. (smích)
V následujícím týdnu, kdy jsme se nad tím již osobně scházeli, jsem naštěstí už téma měla vybrané.

Jste zkušená novinářka, psát knihu je ale přeci jen těžší kalibr. Jak jste se s tím poprala?

Měla jsem tendence se radit a každý říkal něco jiného. Nakonec mi přišlo nejlepší se na všechny rady vykašlat a napsat to podle citu. A určitě jsem se bála, jestli zvládnu napsat něco podobně velkýho, ale nakonec to šlo, musím říct, až překvapivě samo.

Hlavní hrdinka je taková drzá, hodně otevřená, myslím, že ta inspirace je poměrně zjevná...

Ano, jsem to já. (smích) Ale vážně. To ústřední téma vztahu s babičkou je pro mě hodně osobní, jedna z mých babiček je teď hodně nemocná a ta kniha je pro mě určitou formou terapie, zamyšlení se nad vztahem s prarodičem a také nad smrtí.

Je to prvotina a ta obvykle znamená hodně škrtání. Jak moc se škrtalo v případě Lososa v kaluži?

V jedné z těch rad, co jsem dostala o psaní, bylo, že autor by měl napsat zhruba třikrát víc textu, než kolik nakonec vydá. Tohle vážně nebyl můj případ. To, co jsem napsala, víceméně putovalo do vydavatelství. Když jsem svou první verzi odevzdala, tak mě akorát poprosili o vyndání jedné podzápletky a hrozně se mi to báli říct, protože autoři bývají v téhle oblasti hodně citliví. (smích)

Ohlasy na Lososa jsou vynikající, takže počítám, že nezůstanete u jedné knihy...

Už s mottem mluvíme o další knize, ale tentokrát půjde o ryzí fikci, v níž bych se ráda věnovala padesátým letům. Určitě to nebude druhý Losos.

Je něco, co byste ráda vzkázala čtenářům?

Všimla jsem si, že mě v několika knihkupectvích zařadili do dívčích románů. Tak prosím vás, Losos v kaluži rozhodně dívčí román není!