La Fabrika: Blátem po hlavě

Publikováno 30.01.2018
Neobvyklá inscenace v režii Jiřího Havelky vznikla v koprodukci divadla DRAK a divadla La Fabrika a jde o „loutkovou hru pro dospělé a děti z rozvrácených rodin“. Zkrátka zážitek, který vám jen tak někdo jiný nenabídne.

Inscenace hry Richarda Balouse v sobě kombinuje tradici jedinečné české loutkářské profese s prvky absurdního humoru. Pomocí prostředků klasického jarmarečního divadla zachycuje groteskní rozměr dnešní reality. A ten není malý.

Příběh hry Blátem po hlavě je následující: V hospodě U Bryndáčků se za parného odpoledne, zrovna na syrečkové pondělí, sejde několik vesničanů, mrtvý kůň a sudičky, aby si společně či každý zvlášť lili na hlavu pivo. Hlad zahánějí syrečky a buřty, před horkem se schovávají do lednice, ale hlavně se snaží neztrácet hlavu. Což není zrovna snadné…

Hra v sobě nese dvojí poselství. Jednak je bizarním příběhem plným fantazie, který si nutně neklade za cíl vyprávět logický celek, ale chce bavit a to se mu daří znamenitě. Ztřeštěný příběh těkající mezi hašteřícími postavičkami, pivem a vykonáváním potřeby (o useknuté koňské hlavě ani nemluvíme), je zkrátka dobré zažít na vlastní oči. Jen těžko lze slovy vystihnout kouzlo podobně svérázné podívané.

Současně je Blátem po hlavně ohromnou poctou loutkovému divadlu jako takovému, s čímž se pojí neobvyklá rekvizita - obrazovka umístěná pod scénou. Na ní je během představení divákům nabízen přímý přenos ze zákulisí ukazující vodiče loutek při práci. A to je něco, co se skutečně nepoštěstí vidět každý den. Práce s loutkami, scénou, zvukovými nástroji a rekvizitami vyžaduje ohromný cit a přesné načasování. Dokud člověk „nevidí do kuchyně“, neuvědomuje si, kolik je za tím práce.

th.

Blátem po hlavě
Hraje se: od17. ledna 2018 a
režie: Jiří Havelka, hrají: Milan Hajn, Pavla Lustyková, Luděk Smadiš, Jan Popela, Václav Poul
www.lafabrika.cz