Tipy na výlety - hrady, zámky, adrenalin a mnohem víc!

Publikováno 04.05.2017
Za posledních x-let nás počasí tolik nepotrápilo. Bylo určitě fajn, že jsme si užili ve městech i dostatek sněhu, čeho je ale moc, toho je příliš. A letošní mrazivá nadílka byla až příliš vydatná. Konečně se tak můžeme zase vydat výletovat, aniž by se člověk musel bát, že bude mít omrzliny třetího stupně. Přirozeně je pořád dobře myslet na teplé oblečení. Ale je bezpochyby fajn, že člověk nemusí do přírody vyrazit nabalený šesti vrstvami oblečení, jak kdyby šel v historickém filmu lovit vlky. Naše první letošní tipy vás vyšlou do všech možných míst - na tradičnější výletní poutě i do nepříliš známých, ale o to zajímavějších koutů naší krásné země. A pokud byste si nevybrali, stačí náhodně zabořit prst do mapy. Ono se všude něco najde. th.

Za posledních x-let nás počasí tolik nepotrápilo. Bylo určitě fajn, že jsme si užili ve městech i dostatek sněhu, čeho je ale moc, toho je příliš. A letošní mrazivá nadílka byla až příliš vydatná.

Konečně se tak můžeme zase vydat výletovat, aniž by se člověk musel bát, že bude mít omrzliny třetího stupně. Přirozeně je pořád dobře myslet na teplé oblečení. Ale je bezpochyby fajn, že člověk nemusí do přírody vyrazit nabalený šesti vrstvami oblečení, jak kdyby šel v historickém filmu lovit vlky.

Naše tipy vás vyšlou do všech možných míst - na tradičnější výletní poutě i do nepříliš známých, ale o to zajímavějších koutů naší krásné země. A pokud byste si nevybrali, stačí náhodně zabořit prst do mapy. Ono se všude něco najde.

KARLŠTEJN

www.karlstejn.cz

Hrad Karlštejn, proslulý gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby ve své zemi uchoval vzácné korunovační klenoty. Ty nejsou jediným lákadlem populárního hradu. První prohlídkový okruh zahrnuje prostory Císařského paláce a prohlédnete si i Pokladnici a Klenotnici v Mariánské věži. Druhý okruh vás pak zavede do Velké věže s proslulou Kaplí sv. Kříže s deskovými obrazy z dílny mistra Theodorika. V okolí hradu je mnoho restaurací a míst k ubytování, díky čemuž je Karlštejn ideální pro výlet na celý víkend.

TANKODROM MILOVICE

Tel.: +420 774 554 037, www.tankodrommilovice.cz

Místo pro opravdové milovníky akce. V areálu Tankodrom Milovice, který má rozlohu 46 hektarů, vám bude  k dispozici přes 30 kusů vojenské techniky, obrněných transportérů, tanků, tater, čtyřkolek a mnoho dalšího. V areálu se také nachází dvě vojenské základny, abyste nasáli tu správnou atmosféru. Dle požadavků klienta vám bude sestaven program, při kterém si vyzkoušíte vybrané zážitky. Společně, nebo ve skupinkách se můžete naučit hrát airsoft či paintball, zahrát si na vojáky při jízdách vojenskou technikou, zajezdit si na čtyřkolkách a mnoho dalšího.

ZÁMEK BLATNÁ

www.zamek-blatna.cz, www.facebook.com/CastleBlatna, www.instagram.com/castle.blatna

Zámek Blatná je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Prohlídky zámku zahrnují návštěvy např. orientálního, barokního a empirového salonku, loveckého salonu a rodinné galerie, rozšířená prohlídka pak zahrnuje "Zelenou světnici" s nástěnnými malbami z konce 15. stol. Blatenský zámek patří k filmaři nejvyhledávanějším lokalitám a jako takový si zahrál v řadě filmů a pohádek (Šíleně smutná princezna, Bílá paní). Kromě samotného zámku bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

THE CHAMBER

Tel.: +420 732 791 933, www.thechamber.cz

The Chamber je místnost opředená tajemstvím, která otestuje váš úsudek, logické myšlení a týmovou práci! Užijte si 60 minut skvělé zábavy a napětí s přáteli, kolegy či rodinou a navštivte unikátní adventuru v reálném světě! Vaším úkolem je dostat se do 60 minut ven a odhalit tajemství The Chamber. Ze začátku se ocitnete ve stylové pracovně nejmenovaného českého myslitele, o němž kolovaly jisté temné zvěsti. Místnost se jeví vcelku normálně, ale pouze do té doby než zjistíte, že je celá jeden velký hlavolam. Je jen na Vás, jak rychle ho vyřešíte.

JUMPPARK

www.praha.jumppark.cz

Máte chuť si pořádně sportovně zařádit a ještě se u toho jedinečně pobavit? Na Jarově na Praze 3 najdete největší trampolínový park ve střední Evropě Na 700 m2 se zde nachází více než 60 trampolín. Přijďte si vyzkoušet 3D vybíjenou, zaskákejte si na basketbalové koše nebo si vyzkoušejte různé akrobatické kousky při skocích do pěnové jámy. Využít můžete také halu na Free Jump, kde se nachází více než 30 trampolín na různé skákání. Pro odvážnější skokany se zde nacházejí trampolíny i podél stěn. V rámci hodiny skákání můžete využít jakoukoliv atrakci.

PRAGUE ARMORY

www.praguearmory.cz

Prague armory je nová moderní střelnice v Praze,  která se zaměřuje na co největší zážitek ze střelby. Zde si vaše akční já opravdu užije. Disponujeme kvalifikovaným týmem instruktorů a širokou nabídkou zbraní. V Prague armory si každý najde to své. Nemusíte vlastnit žádné zbraně, ani zbrojní průkaz. Stačí přijít do Prague Armory, vybrat si ze škály pistolí, samopalů (kategorie B), útočných a odstřelovacích pušek. Naši instruktoři se Vám budou věnovat po celou dobu Vašeho pobytu, vysvětlí Vám základy manipulace se zbraní a dohlédnou na Vaší bezpečnost.

GA/MP - PROSTOR PRO SOUČASNÉ UMĚNÍ

Galerie města Plzně, náměstí Republiky 40, Plzeň

Proč si neudělat výlet za kulturou? GA/MP neboli prostor pro současné umění v Plzni láká na výstavu trojice autorů - Kateřinu Slípkovou, Jana Samce a Milana Maura. Co od nich čekat? Slípková se ve své tvorbě věnuje cyklům, ve kterých mají významnou úlohu zoomorfní náměty, u Samce výstava představí jeho díla z posledních tří let, v nichž se na rozdíl od předchozí tvorby objevují geometrické prvky a tvorba Maura má již od 80. let konceptuální charakter a je úzce spjata s přírodou. Expozice bude probíhat od 26. ledna - 26. března 2017. Více na www.galerie-plzen.cz.

TECHMANIE

www.klenci.cz

Stovky interaktivních exponátů, gyroskop, 3D planetárium, programy v dílnách a laboratořích, krátké filmy promítané na obří interaktivní globus nebo zábavné vědecké show - to vše na vás čeká v Techmania Science Center v Plzni. S vtipem představuje základní přírodní jevy a zákony, seznamuje se světem vědy a techniky a láká k experimentování. Nachází se v historických budovách plzeňské Škodovky. Za proměnu starých továrních hal v moderní centrum vědy a techniky získala několik ocenění v soutěži Stavba roku.

ZÁMEK VALDŠTEJNŮ LITVÍNOV

www.litvinov.cz

Zámek Valdštejnů patří k nejstarším památkám v Litvínově. Po rekonstrukci byl v únoru 2015 otevřen veřejnosti a od té doby slouží výstavním účelům. Navštívit můžete výstavy Srdceráj (srdce na tisíc způsobů jako nadčasový fenomén, srdce ve fotografiích i v dílech vybraných umělců), expozici Stanislava Hanzíka (busty známých herců), Vánoce po celý rok (inspirace na tradiční i zcela netradiční výzdobu vánočních stromků, přehlídka nápadů a řemesel) a Fenomén továrny Heller & Schiller (historie výroby hraček Husch v Horním Litvínově).

ROZHLEDNA JEŘABINA

www.litvinov.cz

Pod vrcholem zvaném Jeřabina, zhruba 6,5 km od města Litvínov, ve výšce 767 m n. m. stojí stejnojmenná rozhledna s širokým výhledem do širokého okolí. Dnešní stavba je vlastně původním základem dřívější rozhledny z roku 1884, kterou zde postavil německý turistický spolek. Do blízkosti rozhledny se dá dojet autem. Pěší cesta z Litvínova vede po červené turistické značce. Rozhledna nabízí výhled na okolní krušnohorské vrcholy, chemičku v Záluží a město Most. Vidět lze také vrcholy Českého středohoří například s Milešovkou.

YMCA - TÁBOR SOBĚŠÍN

Tel.: +420 773 603 281, www.tabor.palacymca.cz

Masarykův tábor YMCA - Soběšín leží v údolí řeky Sázavy mezi Kácovem a Českým Šternberkem. Jednoznačnými výhodami tábora jsou jeho umístění jen kousek od Prahy, romantická přírodní zákoutí a bohatá nabídka kulturních památek v jeho okolí. Neméně podstatná je i možnost aktivního odpočinku v areálu tábora i mimo něj. Soběšín je ideálním místem pro rodinnou dovolenou, školu v přírodě či aktivní dětský letní tábor. Při nepříznivém počasí bezesporu oceníte dvě klubovny ve stylových srubech (pro cca 30 osob) s vlastním krbem a společenský sál pro 220 osob.

PLZEŇSKÝ ZÁZRAK ZVANÝ LOOSOVY INTERIÉRY

Ještě před několika lety by málokoho napadlo, že se v tradiční metropoli piva Plzni nachází významná enkláva realizací světově proslulého architekta Adolfa Loose. Tento rodák z Brna a proslulý bohém většinu svého života strávil ve Vídni, kde se setkal v roce 1907 s novomanželi Hirschovými z Plzně. Ti ho požádali, aby pro ně navrhl interiér jejich prvního bytu. Loos se dostává do Plzně, kde postupně navrhne dalších 13 luxusních bytových interiérů pro rodiny pocházející ze zdejší židovské komunity.

Z jeho realizací se dodnes zachovalo osm. V současné době jsou zpřístupněny čtyři nejlépe zachované bytové interiéry, každý s osobitým charakterem.  Ten, který byl upraven pro rodinu chemického odborníka Viléma Krause, v sobě skrývá prakticky zařízený byt pro moderní rodinu 30. let 20. století se spoustou zajímavě řešeného úložného prostoru. Z původního bytu dětského lékaře Josefa Vogla a jeho rodiny se do dnešní doby zachovaly dvě místnosti obložené třešňovým dřevem a slovenským travertinem. Asi nejkompletněji je zachován byt rodiny Brummelových. Rodina obchodovala se stavebním dřevem, což se promítlo i do zařízení interiéru, ve kterém se na rozdíl od ostatních bytů zachoval i původní mobiliář. Byt rodiny Oskara Semlera je jako jediný v Plzni prostorově řešen na základě tzv. Raumplanu.

Jednotlivé byty v lokalitě nedaleko centra města jsou velmi snadno dostupné pěšky. Stihnete je navštívit i během jednoho dne. Prohlídku bytů si můžete objednat na www.adolfloosplzen.eu.