Alpská restaurace: Chuť Bavor na Praze 2

Publikováno 23.02.2017
Bavorské restaurace jsou pro svou jedinečnou atmosféru a pohostinost dobře známé i v našich končinách. Jednoznačně stojí za návštěvu, něco takového ale normálně vyžadovalo nemalý výlet. To už nyní neplatí. Ten, kdo chce na "vlastní chuť" poznat bavorský styl, může vyrazit na Prahu 2. Pár kroků od Kostela sv. Cyrila a Metoděje se nachází bavorská Alpská restaurace.

Bavorské restaurace jsou pro svou jedinečnou atmosféru a pohostinost dobře známé i v našich končinách. Jednoznačně stojí za návštěvu, něco takového ale normálně vyžadovalo nemalý výlet. To už nyní neplatí. Ten, kdo chce na "vlastní chuť" poznat bavorský styl, může vyrazit na Prahu 2. Pár kroků od Kostela sv. Cyrila a Metoděje se nachází bavorská Alpská restaurace.

Podnik najdete v historickém v domě, který se nachází mezi Karlovým náměstím a Rašínovým nábřežím. Výborná dopravní dostupnost je tedy předem zajišťena. Alpská restaurace možná zvenku vypadá nenápadně a obyčejně, fasáda ale klame tělem. Jakmile projdete masivními vstupními dveřmi, okamžitě na vás dýchne ta pravá bavorská atmosféra, jako byste se náhle luskutním prstu přesunuli o tři sta kilometrů dál. To ale současně neznamená, že byste se snad v podniku museli cítit jako cizinci. Pořád je to poctivá česká hospůdka se vším, co k tomu patří. Nebojí se však dvojí identity a z obou kultur si bere jen to nejlepší.

Prostory restaurace jsou rozděleny na přízemní část s výhledem do Dittrichovy ulice a sklepní prostory s klasickými klenutými stropy a s odděleným salónkem, který je ideální pro pořádání soukromých akcí. Firemní večírky, rodinné oslavy či setkání s přáteli, pro to vše tu budete mít dostatek místa. Zatímco v horní části si milovníci cigaretového kouře mohou dopřát svůj oblíbený doplněk k pivu, spodní část restaurace je čistě nekuřácká. V zimních měsících atmosféru podniku podtrhuje hořící krb.

Dolní část je - pokud jde o styl - klasičtějšího ražení. Horní je naopak plně zařízena v bavorském stylu. Nabízí o něco skromnější počet míst (40 oproti 80 v dolní části), zase ale potěší milovníky sportovních přenosů, neboť se zde nachází LCD televize, která "pravidelně ladí" důležité zápasy.

Mottem podniku je "Dobré jídlo a spokojený host". Zaměření se převážně na bavorskou kuchyni český zmlsaný jazýček nijak neomezuje. Od té české se pojetím zas tak moc neliší. Z nabídky si vybere opravdu každý. Za zmínku rozhodně stojí vynikající "Švýcarský řízek" (smažený vepřový řízek zapečený se šunkou, sýrem a holandskou omáčkou, kořeněné hranolky), "Weißwurst" (pár typické bavorské speciality - z telecího a vepřového masa - podávané v keramické dóze) či Bavorské sýrové špecle s opraženými hoblinkami tyrolského špeku a restovanou cibulkou. No a pokud by zrovna nebyla nálada na bavorské lahůdky, vždy se v nabídce hodí poctivý Bacon Burger.

Milovníci  piva ocení širší výběr - Pilsner Urquell 12°, Velkopopovický kozel 11°, Velkopopovický kozel Černý, Gambrinus nepasterizovaný 10° nebo vynikající bavorské kvasnicové pivo Paulaner. Ani milovníci vína zde nepřijdou zkrátka - nechybí zasoby jakostních vín z Moravských sklepů.

Tím nejlepším na Alpské restauraci ale je - a ano, vracím se tím na začátek - atmosféra. Jde o místo opravdu přátelské, které si za krátkou dobu své existence dokázalo vybudovat řadu věrných štangastů. Jeden den zde narazíte na pravidelné hráče pokeru, jindy na politické diskutéry nebo třeba boxery, co po tréninku "skáčou na jedno". Přesně tak by to mělo v hospodách a restauracích vypadat. Mělo by vždy jít o místo, které plní nejen gastronomickou, ale i kulturní úlohu. Lidé by se zde měli pravidelně setkávat, sdílet myšlenky a dobře se bavit. A tohle Alpská restaurace přímo ztělesňuje. Pokud do ní budete vyrážet pravidelně, velmi brzy začnete poznávat známé tváře.

Alpská restaurace je připomínkou toho, jak fungovaly pražské gastronomické podniky dříve, než je semlel turistický ruch a moderní trendy. Na nic si tu nehrají, nesnaží se oslňovat nesrozumitelnými názvy jídel ani vás nebudou učit jíst něco nového, protože "je to zrovna v módě". Tady jde o autentičnost. A není to jen "hra na oko". Majitelé skutečně deset let provozovali hotel s restaurací přímo v samotném Bavorsku. Takže mi věřte, že jestli někdo mohl dokázat do našeho hlavního města přenést atmosféru Bavor, byli to právě oni. Povedlo se na jedničku s hvězdičkou a Alpská restaurace si tak svůj název plně zaslouží.

Jenštejnská 1776/2, Praha 2, Tel: +420 222 513 667, www.alpskarestaurace.cz