10 zajímavostí o sérii Resident Evil

Publikováno 12.01.2017
Možná jste tu čekali Star Wars, ale věříme, že Hvězdných válek už bylo v tomhle čísle docela dost. Proto se v našem oblíbeném okénku filmových zajímavostí zaměříme na jinou sérii - Resident Evil!

Možná jste tu čekali Star Wars, ale věříme, že Hvězdných válek už bylo v tomhle čísle docela dost. Proto se v našem oblíbeném okénku filmových zajímavostí zaměříme na jinou sérii - Resident Evil!

Resident Evil má poměrně unikátní pozici, neboť jde o jedinou videoherní adaptaci, která se v kinech nejenže dokázala prosadit, ale především se dočkala ohromných sedmi dílů. To se skutečně nikomu jinému nepovedlo. První díl vstoupil do kin v roce 2003, ten letošní celou ságu uzavře.

1) Během natáčení prvního dílu Milla Jovovich, představitelka Alice (hlavní hrdinky série) způsobila režisérovi Paulu W.S. Andersonovi monokl, když řekl: "Udeř přímo na mě a předstírej, že jsem kamera." Očividně mu to ale nevadilo, protože si jí později vzal (spolu jsou na fotce vpravo dole).

2)  Studio původně doufalo, že první Resident Evil obdrží rating PG-13, aby byl mládeži přístupný. Anderson naštěstí trval na tom, že film musí být věrný předloze, tedy krvavý. Nakonec si to dokázal prosadit a Resident Evil dostal rating R.

3) Herečka Natasha Henstridge měla původně hrát postavu Jill Valentine (nakonec ji hraje Sienna Guillory) a slavný rapper Snoop Dogg měl ztvárnit Lloyda Jeffersona (v sérii nakonec Mike Epps).

4) Druhý díl s podtitulem Apokalypsa natočil coby svůj režisérský debut Alexander Witt. S velkými filmy měl nicméně bohaté zkušenosti, neboť se jako pomocný režisér podílel na hitech Nebezpečná rychlost (1994), Twister (1996), Gladiátor (2000), Černý jestřáb sestřelen (2001), Agent bez minulosti (2002) či Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003).

5) Dva velké zahnuté nože, kterými kosí Alice n zombie ve třetím díle (Resident Evil: Zánik) jsou tradiční nepálské zbraně a zároveň i nářadí. Nepálci je však nikdy nepoužívají v páru, kdežto Alice při boji měla v každé ruce jeden.

6) Podle producenta Dona Carmodyho je postava Alice v podání Milly Jovovich jakousi kombinací hrdinek Wonder Woman a Indiany Jane.

7) Nejúspěšnějším dílem série je čtyřka Resident Evil: Afterlife. Šlo o první díl, který byl do kin vybaven 3D formátem, stál kolem 60 milionů dolarů a celosvětově utržil za osm týdnů 296 milionů.

8) Videoherní adaptace si všeobecně vedou v kinech dost mizerně. Do loňského roku byl Afterlife druhou nejúspěšnější adaptací vůbec (více vydělal svého času jen Princ z Persie - 336 milio nů, ale také mnohem více stál, takže se nakonec nezaplatil). Letos tržby Afterlife pokořili Angry Birds (349 milionů) a Warcraft (433 milionů).

9) Zombie žánr přirozeně nemůže existovat bez obětí. V sérii Resident Evil proto zemřelo hodně postav, jak kladných, tak záporných. Paul W.S. Anderson, který se na všech dílech podílel jako scenárista a producent, přičemž čtyři i natočil (nerežíroval dvojku a trojku) se při rekapitulování série vyjádřil, že lituje zabití postavy Rain Ocampo (Michelle Rodriguez). Z toho důvodu se Rain vrátila v pátém díle (za jakých okolností tu ale nevykecáme, pokud jste pětku ještě neviděli).

10) Během natáčení pětky (Resident Evil: Odveta) v Torontu došlo k nehodě. Tísňová linka přijala informaci, že se ve městě zřítila pojízdná plošina a zraněno je mnoho lidí. Po příjezdu na místo se zdravotníci zděsili - nalezli bezmála dvě desítky zakrvácených a příšerně zohavených lidí. Následky samozřejmě nebyly tak vážné, jak se na první pohled zdálo. Zranění byla lehčí, než to díky zdařilé práci maskérů zprvu vypadalo. To, že jde o herce namaskované na mrtvoly, ale zprvu chudáci zdravotníci netušili.