Může dnes létat každý?

Publikováno 13.11.2016
Velká část z nás v mládí snila o tom, že by chtěla lítat. Některým ten sen vydržel i do pozdějšího věku, jiní na něj již dávno zapomněli. Dnes je doba spousty možností a ano opravdu dnes může létat skoro každý.

Velká část z nás v mládí snila o tom, že by chtěla lítat. Některým ten sen vydržel i do pozdějšího věku, jiní na něj již dávno zapomněli. Dnes je doba spousty možností a ano opravdu dnes může létat skoro každý.

Rozhodl jsem se pro Vás zjistit jak je létání náročné a co je k tomu vše zapotřebí.

Po dohodě s Aeroklubem Praha Letňany jsem na jejich webových stránkách www.akletnany.cz vyplinil přihlášku na kurzy teoretických znalostí pro ultralehké letouny (ULL) a začal tak každou neděli navštěvovat potřebné přednášky z oboru, které jsou nezbytné pro započetí kurzu (meteorologie, navigace, aerodynamika, předpisy a další).

Z počátku jsem si myslel, že to bude ta méně zábavná část, ale hned při první hodině jsem věděl,  že jsem se zmýlil. Dozvěděl jsem se řadu věcí (proč vlastně letadlo drží ve vzduchu, jak odhadnout počasí, kam se smí a nesmí létat), což bude pro každého nadšence do létání velmi zajímavé.

JDE SE NA VĚC První hodina ve vzduchu byla nepředstavitelná, už samotná příprava letadla, přítomnost v hangáru, je pro každého nového budoucího pilota zážitek. Když usednete za knipl instruktor s vámi vzlétne předá vám řízení a vy poprvé v životě řídíte letadlo! Na to člověk nikdy nezapomene.

Z počátku se učíte horizontální let, následně zatáčky, navigaci, a pořád umíte stroj ovládat lépe a lépe. Není problém se s instruktorem domluvit, kde budete létat a mimo učení se tak pokochat naší krásnou krajinou či zakroužit známému nad chalupou. Instruktoři v Aeroklubu Praha Letňany jsou samo o sobě velmi zajímaví lidé. Narazíte tu například na pilota dopravních letadel, vojáka z povolaní jenž denně trénuje na L-159 na bojového pilota či letové inspektory. Jejich práce je jejich koníčkem a je to vidět i na výcviku, trpělivost, opakování, a profesionálním přístupu.

Připravil jsem pro Vás nejčastější dotazy na které se mě známí a kolegové ptali a ptají:

Kolik kurz stojí? +/- 40 000Kč v tom je zahrnuta teorie a 20 letových hodin, během nichž však uděláte například 120 vzletů a přistání.

Jak dlouho se kurz dělá? Záleží to na každém můžete lítat 1 hodinu měsíčně nebo i denně záleží to na vaší chuti, času a finančních možnostech, kurz nemusíte platit naráz na svůj učet si dobíjíte kredit a za něj objednáváte hodiny.

Kam po kurzu budu moci lítat? Dá se říci, že prakticky kamkoliv. Po nasbírání patřičných zkušeností nad českou krajinou, není problém vyzkoušet i lety do zahraničí.

Na čem létáš? Zvolil jsem si Rans Coyote II, je to hornoplošník s cestovní rychlostí 130 km/h a spotřebou paliva přibližně 15l/h (ano opravdu obyčejného naturalu 95) K dispozici má však AK Letňany například moderní Sambu XXL, ale i letouny Cessna 150, či Cessna 172, na kterých začínala asi většina dopravních pilotů. V jejich flotile najdete i dvoumotorový letoun Piper Seneca, se kterými mimo jiné létají i vyhlídkové lety nad centrem Prahy.  Prohlédnout si letadlový park můžete na www.akletnany.cz

LB