Akce

Touha po věčnosti

4.5.2018 - 28.6.2018 Staroměstská radnice
Unikátní projekt jednoho z velkých současných fotografů Pétera Kornisse, držitele Pulitzerovy a Kossuthovy ceny a maďarského titulu Národní umělec.

Popis

Detaily akce

Datum
4.5.2018 - 28.6.2018
Cena
Zdarma
Kategorie
-
Web

  Unikátní projekt jednoho z velkých současných fotografů Pétera Kornisse, držitele Pulitzerovy ceny, Kossuthovy ceny a maďarského titulu Národní umělec, je věnována jeho celoživotnímu dílu zaměřenému na postupnou proměnu života tradičního venkova Střední Evropy – venkova maďarského, slovenského, rumunského, českého, polského. Je to dílo silně citové a esteticky působivé. Dílo, díky němuž se tradiční venkov našich dědů a pradědů  se svými zvyky, rituály a základními kvalitami  života, v němž má kořeny  celá tzv. Východní Evropa, dočkal věčnosti. Včetně zákonitých proměn, které přinášela a stále přinášínová doba. Sám přiznává, že všechno to vlastně začalo v r. 1967 v tančírně transylvánské vesnice Szék, která kdysi ležela v maďarském, dnes rumunském  teritoriu. Tam Korniss prožil osudový okamžik, když si ohromeně uvědomil, že je právě svědkem posledních  momentů odcházejícího světa. „Věděl jsem, že to, na co se dívám, je už včerejšek. Můj cíl byl jasný: uchovat to“, popisuje svůj tehdejší pocit.  Péter Korniss byl také vůbec prvním, kdo se systematicky začal věnovat i psychosociálnímu jevu, který se teprve měl stát jedním z důležitých  rysů života postkomunistických zemí Evropy – tzv. hostujícím dělníkům. Léta fotografoval obrazový příběh  venkovana Andráse Skarbita, který podobně jako čtvrt milionu  dalších jeho rodáků týden co týden odjíždí  ze své vsi za prací do hlavního města, aby se na víkend zase vrátil domů, potěšil se s rodinou, polem a zahradou, zahrál si karty v místní hospodě, a pak zase žil v městské ubytovně či maringotce, až nakonec dochází k poznání, že doma se vlastně necítí tam ani tam…  A stejné pocity dnes mají i Češi,  přes týden pracující v Německu  či Rakousku, nebo Poláci pracující přes týden naopak zase v Česku, anebo Ukrajinci pravidelně se vracející  na svátky domů k rodinám z Česka, Slovenska, Maďarska, Německa… Neustálá migrace se dnes stala průvodním jevem života Evropy.

Poloha akce

Touha po věčnosti

4.5.2018 - 28.6.2018 Staroměstská radnice
Unikátní projekt jednoho z velkých současných fotografů Pétera Kornisse, držitele Pulitzerovy a Kossuthovy ceny a maďarského titulu Národní umělec.