22. února 2025, svátek má Petr
Trojnásobná mistryně České a Slovenské republiky v surfingu Jana Kašová

Trojnásobná mistryně České a Slovenské republiky v surfingu Jana Kašová

„Mnohokrát jsem řekla, že do nějaké vlny nejdu, protože jsem měla strach. Voda je živel, jsou tam kameny, nebezpeční živočichové… Je důležité vědět, na co člověk má a na co ne,“ říká nejlepší česká surfařka Jana Kašová, která tráví téměř každý den několik hodin v oceánu, kde na prkně sjíždí jednu vlnu za druhou…

-dsc4807.jpg

Poprvé se na surf postavila před deseti lety, když si s bráchou půjčili auto rodičů a s dalšími čtyřmi kamarády vyrazili do Francie. Konal se tam totiž český surfařský kemp, o němž se dozvěděli v časopise. „Hned na první pěně, do které mě instruktor poslal, jsem si dokázala na prkno stoupnout a dojela jsem celkem daleko. Další dny bez instruktora už to tolik nešlo, ale neodradilo mě to,“ vzpomíná Jana Kašová., která se pro jízdu na vlnách nadchla a do Francie se hned následující léto vrátila.

c1283052-93bb-4810-aec1-10e9b4289fed.jpg

„Pracovala jsem na baru a ve volném čase se učila na surfu. Dala jsem si za cíl, že mi to půjde natolik, abych si na konci prázdnin mohla koupit své vlastní kratší prkno, co se vejde do auta. A povedlo se!“

img-2381_1.JPG

Následně odjela Jana na erasmus do španělského Bilbaa. Města, kde surfing žije. A vždy když nebyla škola, hned ráno vyrazila na pláž. Postupem času se na vlnách zlepšovala a následující erasmus už si vybírala cíleně v Lisabonu, protože chtěla další místo, kde se hojně surfuje.

img-2460.JPG

Surfařská olympiáda

Zanedlouho pak zkusila své štěstí na mistrovství Česka a Slovenska ve Francii, kde skončila v semifinále. „V roce 2019 už jsem ale brala zlato,“ říká s úsměvem nadějná sportovkyně, která se o dva roky později – to proto, že dřív u nás nic takového neexistovalo – stala členkou Českého svazu surfingu a začala jezdit Český pohár.

Minulý rok byly dvě zastávky Českého poháru kvalifikačními zastávkami pro ISA World Surfing Games, což je něco jako surfařská olympiáda,“ vysvětluje s tím, že se na tuto »olympiádu« Česko kvalifikovalo, a tak měla Jana možnost poměřit své síly se světovou elitou. Jako Česká republika se umístili na 36. místě z 63 států a zároveň byli nejlepší mezi státy bez moře!

9b0f3275-a3a9-4fde-b765-e8164388b67a.jpg

Nejlepší z nejlepších

Vrcholem v surfingu je však soutěž zvaná World Surf League, kam jezdí výběr těch nejlepších z nejlepších. Na tu se zatím nikdo z Česka nedostal a ani nikdo nejezdí kvalifikační závody.

Já bych to chtěla zkusit, ale startovné na jeden závod vyjde třeba na 1000 EUR, což je cca 24 000 Kč. Během roku jich musíte projet několik, a to všude po světě, takže další peníze dáte za letenky, ubytování,“ vysvětluje Jana, která nyní žije v Portugalsku, aby měla možnost pravidelně trénovat. Na prkno se snaží chodit každý den tak na dvě hodiny, ale samozřejmě musí v rámci přípravy dělat i další věci – fyzio, běh apod.

cze-ph-sean-evans-ph.jpg

Specifický sport

Jana se v Portugalsku surfingem částečně živí jako trenérka. K tomu ale musí mít i jiné zaměstnání.

„Víceméně si vydělávám na to, abych mohla surfovat. Naštěstí se teď snažím sehnat nějaké sponzory, ale jinak si vše platím sama. Byt třeba sdílím s dalšími spolubydlícími, abych ušetřila. Rozhodně si jako surfaři nežijeme na vysoké noze,“ doplňuje s tím, že na vysoké noze si žijí leda ti nejlepší na světě a mezi ty není snadné se dostat. Surfing je totiž velmi specifický sport – nemáte nikdy stejné podmínky a musíte se umět přizpůsobit.

mrd9672.jpeg

„Na závodech je to většinou tak, že se na vodu vypouští vždy čtyři závodníci, mají 20 minut a během nich musí předvést to nejlepší na vlnách, které jim zrovna chodí. Někdy vám nemusí ale přijít žádná, to je prostě smůla. Vlny se pak sčítají, takže je lepší sjet jich co nejvíc a nejlíp. A třeba projíždění barelů, které se ve filmech podává jako běžná a jednoduchá věc, není tak snadné ani běžné,“ vysvětluje surfařka, která se osobně do barelu dostala dvakrát a vždy ji po chvíli voda smetla.

„Problém je, že tam kde se vlny barelí, bývá většinou mělká voda, takže narazíte na ostré kameny. Musí se potkat mnoho faktorů, aby to vyšlo.“

Plavci to mají snazší

A jednoduchý není ani výběr prkna. „Pro začátečníky se používají pěňáky – delší prkna potažená podobou hmotou jako podložky na jógu. Jakmile už to trochu umíte, tak si pořizujete tvrdší a kratší prkno. Na té vyšší úrovni je to pak délkově cca 180 cm. A pak jde ještě o to, že na každý druh vln se používá jiné,“ popisuje nadšenkyně.

img-2382.JPGJakub Michna a Jana Kašová, surfaři roku 2022. Foto: Surfchamp.cz/ Mat Rendek


 „Jsou vlny pomalejší s větším objemem vody, pak zase naopak ty, které se balí do barelů, záleží ale také na tom, zda je odliv nebo příliv, jakou mají vlny energii, těch věcí je strašně moc,“ vysvětluje Jana Kašová, která vlastní devět surfů, ale světoví profesionálové jich mají třeba 150, klidně i víc. Jedno takové klasické prkno se pohybuje cenově cca od 300 do 1000 eur, ty hodně dobré stojí klidně i 1500 eur, sběratelské kousky i více,“ doplňuje a na závěř přidává poznatek, že na surfu se rozhodně lépe učí plavci, protože surfování je víc než z 90 % pádlování. „Takže ti, co umí dobře kraula, mají výhodu.“

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

VYBRANÉ AKCE

ČTĚTE DÁLE

ROBERT LANGDON V PRAZE! Dan Brown chystá nový román s oblíbeným hrdinou pod názvem Secret of Secrets.

Nový román Dana Browna, vůbec nejprodávanějšího spisovatele na světě, vyjde 9. září 2025 v newyorském nakladatelství Doubleday – a v týž den také v nakladatelství Argo v českém překladu Michaly Markové a Davida Petrů. Pro české publikum je nové dílo Dana Browna zvlášť zajímavé: odehrává se totiž v Praze a česká metropole a její mytická minulost i žhavá současnost v něm hrají zásadní roli.

Firemní akce, teambuilding, školení? Pak jste v Hotelu Ski správně.

Ať už jste asistentka, která plánuje akci poprvé nebo zkušený organizátor s mnohaletou praxí, v Hotelu Ski najdete prostor, který vám umožní soustředit se na to nejdůležitější – úspěch vaší akce. Hotel nacházející se v malebném srdci Vysočiny nabízí vše, co k vaší úspěšné akci potřebujete - snadnou dostupnost z celé republiky, možnost parkování, pohodlné ubytování a moderní vybavení v kombinaci se skvělým technickým zázemím. A co vás určitě bude zajímat?

SIR HOTELS OTEVŘOU PRVNÍ ČESKOU POBOČKU SIR PRAGUE

Amsterdamská hotelová síť Sir Hotels s hrdostí oznamuje otevření Sir Prague, první pobočky této značky v České republice, které proběhne 17. března. Hotel se nachází v pulzující pražské části Nové Město, v blízkosti známého Tančícího domu a řeky Vltavy. Na pěti podlažích historické budovy v ulici Náplavní nabídne svým budoucím hostům ubytování v 76 pokojích.

Bronislav Kotiš: Dva úplně nazí muži jsou víc než jen komedie

Nově uváděnou inscenaci Dva úplně nazí muži podle stejnojmenné hry Sébastiena Thiéryho interpretuje a režíruje Filip Renč. A do hlavní role majitele advokátní kanceláře Alaina Kramera obsadil zkušeného divadelního a filmového herce Bronislava Kotiše, kterého tak s odstupem několika desetiletí čeká obnovená premiéra na kladenské scéně. Jak se na ni připravuje?

LH Hotels&Resorts: Perfektní zázemí pro kongresy, školení i relaxaci

Plánujete firemní akci, kongres, školení nebo si chcete dopřát wellness pobyt plný odpočinku? LH Hotels&Resorts představuje tři konferenční hotely, které kombinují perfektní zázemí s osobitým kouzlem lokality. Tyto hotely nabízejí nejen komfortní ubytování a špičkové služby, ale také široké spektrum prostor pro různorodé akce.

VOJTĚCH DRAHOKOUPIL: Jsem opatrný. Nic bych do sebe nepíchnul!

Troufl si zvládnout nejen český šoubyznys, ale i drsné podmínky v reality show Survivor, z níž musel odstoupit z psychických důvodů. Ačkoliv na pódiu působí jako sebevědomý profík, přiznává, že život je občas spíš boj než koncert. Co si Vojtěch Drahokoupil nejvíc přeje, proč udělal čistku mezi svými »přáteli«, a kdo je mu největší oporou? 
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.