Vybraní čeští umělci se inspirovali speciálně připraveným překladem textů z období od 3. tisíciletí př. n. l. do 1. století n. l. a vytvořili díla v různých stylech a technikách. Součástí výstavy je prezentace archeologických výsledků Českého egyptologického ústavu FF UK z Abúsíru a Sakkáry zahrnující fotografie, filmy a další materiály. Výstavu doplní také vzdělávací přednášky předních českých odborníků a další akce. Mezi umělci zapojenými do projektu jsou například Daniel Balabán, Jan Bažant, Radka Bodzewicz, Petr Nikl, Dita Jiříčková, Lída Kejmarová, Miloš Šejn, Svatopluk Klimeš, Martin Mainer, Veronika Holcová a další.
Pro projekt Stvoření – Mýtus – Umění kurátoři výstavy vybrali verzi mýtu pocházející z jednoho z nejvýznamnějších náboženských center starověkého Egypta, z města Iunu (řeč. Héliopolis), které se rozkládalo na severovýchodě dnešní Káhiry. Nejde o přesný vědecký překlad konkrétního starověké- ho textu, ale upravenou a převyprávěnou verzi mýtu složenou z původních pramenů různých žánrů, způsobů užití v kultu i doby vzniku.
Text byl upraven tak, aby co nejvíce odpovídal staroegyptským mýtům a umožnil čtenáři porozumět bez dalších výkladů. Jednoslovné výrazy a hieroglyfy byly rozvedeny, náboženské představy vysvětleny v příběhu. Mýtus obsahuje citace z Textů pyramid (3. tisíciletí př. Kr.), přebírá jména a tituly bohů z hymen konce 2. tisíciletí př. Kr. a motivy z rituálních textů dochovaných na papyrech z 1.–2. století.
Mýtus o stvoření světa, který měli umělci k dispozici, je umělým výtvorem. Nedochoval se v egyptských pramenech, ale využívá původní motivy a jazyk.
Kampus Hybernská – A.1 HYB4 Galerie
- 1. 3. – 17. 5. 2025
- www.kampushybernska.cz