„Kus štěstí? Možná, ale hlavně špičková kvalita, bez které by žádné štěstí nepomohlo,“ uvedl prezident První pivní extraligy Ladislav Jakl. Metoda Extraligy je skutečně mezi pivními soutěžemi ojedinělá: Účast v testu si nemůžete koupit. Vzorky jsou sebrány ve všech pražských pivovarech, u nichž to lze udělat. Vzorky jsou přísně anonymní a nakoupeny tak, jak by je do ruky dostal náhodný zákazník – tedy z lednice v PET láhvi, plechovce nebo z výčepu do přinesené PETky.
Podmínky jsou zcela vyrovnané: „U nás na čepu i v lahvích máme stabilně kolem 6 druhů piv různých stylů. Reagujeme na pivní trendy, ale oba naše ležáky jsou konstantou, kterou host najde vždycky, ať už se pivní svět a vkus především mladé generace vydá jakoukoli cestou. V Extralize se nehodnotí vzorky laboratorně vyladěné pro soutěž. Porotu zajímá právě takové pivo, jaké daný pivovar nabízí svému hostu. A právě proto si opakovaného vítězství 12 pilotů nesmírně ceníme,“ uvedl Petr Voborský, spolumajitel Kbelského pivovaru.
Král Prahy je každoročně logisticky nejnáročnější degustací První pivní extraligy. V Praze funguje momentálně na 52 malých pivovarů. Z nich přes čtyřicet produkuje český ležák, jedinou srovnatelnou kategorii, v níž mohou mezi sebou pražské minipivovary soutěžit. V několika pivovarech český ležák neprodukují a někde ho prostě přes ulici odmítají vydat.
Výsledkem je degustace, ve které hodnotící komise v dnes již legendárním podniku První Pivní Tramway vzorky ochutná a seřadí. Za Kbelským pivem se letos umístil Prostě ležák z pivovaru BadFlash, třetí dělené místo společně obsadil nový pivovar Fuze a Horymír z Radotína. Páté místo drží se svým ležákem pivovar Spojovna a šestý se umístil Suchdolský Jeník.