Tříplášťové kapesní hodinky značky Movado z Baťovy pozůstalosti jsou díky zapůjčení Nadací Tomáše Bati v památníku vystaveny od léta 2023 „Exponát se stal nedílnou součástí komentovaných prohlídek, během kterých reprezentuje téma ‚Tomáš Baťa a čas‘,“ sdělila Magdaléna Hladká, vedoucí památníku. Hodinky jsou zlaté a nabývají s každým rokem na historické hodnotě. Jejich jedinečnost ale určuje především fakt, že se jedná o Baťou dotýkaný předmět. Exponát i proto chrání speciální vitrína.
Digitální zpracování zájemcům umožní, aby si předmět prohlédli ze všech úhlů a libovolné vzdálenosti bez limitů daných vitrínou. „Prostřednictvím QR kódu si na svém chytrém telefonu nebo tabletu načtete webovou stránku, a na ní můžete hodinky otáčet, přibližovat, ale také si je přenést do reálného prostředí a vyfotit si je tak třeba ve vaší pracovně na stole,” doplnila Hladká.
Model vznikl propojením několika moderních technologií. „Při výrobě jsme použili fotogrammetrii a 3D skener se strukturovaným světlem, který dokáže zachytit i problematické lesklé povrchy a zajistit přesné měřítko a proporce objektu. Tuto kombinaci jsme zvolili proto, aby výsledek maximálně odpovídal realitě. Digitalizace zajišťuje, že předmět i jeho historie zůstávají zachovány pro budoucí generace,“ popsal Martin Kaňůrek, zástupce společnosti More.is.More, která je realizátorem projektu. Firma má za sebou mimo jiné zkušenosti z práce pro Disney nebo Národní muzeum v Praze.
3D model hodinek poslouží v neposlední řadě jako alternativa fyzického exponátu v zimním období, během kterého bývá kvůli nevhodným klimatickým podmínkám uschován. „Chceme, aby návštěvník v jakémkoliv ročním období v památníku hodinky našel. Poděkování proto patří Nadací Tomáše Bati, která s digitalizací souhlasila. Model bude atraktivitou pro děti i dospělé. Přidanou hodnotou digitálního zpracování je také možnost se k exponátu opakovaně vracet - třeba, když budete chtít o návštěvě památníku vyprávět svým blízkým,“ uvedla náměstkyně primátora Martina Hladíková.
Zlaté tříplášťové kapesní hodinky Tomáše Bati jsou výrobkem švýcarské firmy Movado. Do Zlína se vrátily v roce 2018. Tehdy, po smrti Sonji Baťové (manželky Tomáše Bati mladšího), je z Toronta přivezla Baťova vnučka Rosemarie Blyth-Bata a věnovala je Nadaci Tomáše Bati. Nadace je následně zapůjčila k dlouhodobému vystavení v Památníku Tomáše Bati.
Památník Tomáše Bati byl postaven roku 1933 jako pocta zesnulému zakladateli obuvnického koncernu. Architekt František Lýdie Gahura do této radikální stavby otiskl Baťovy vlastnosti i základní principy baťovského stavitelství. Dominantou funkcionalistického prostoru je věrná maketa Junkers F13 – letadla, ve kterém roku 1932 skončila životní cesta obuvníka Bati a pilota Broučka. Památník je veřejnosti celoročně přístupný formou komentovaných prohlídek. Ty probíhají od října do konce března každý pátek a o víkendech. V době hlavní turistické sezóny, tj. od dubna do září, pak každý den kromě pondělí.