Ostrovský zámek a osmý div světa
Dominantou města Ostrov je zrekonstruovaný stejnojmenný zámek, jehož areál tvoří rozsáhlý komplex několika budov, na něž na západní straně navazuje jedenáctihektarový park s Letohrádkem. Ostrovský zámecký park platil v 17. století za osmý div světa. V době své největší slávy měl park řadu fontán, bazénů a jiných kratochvilných prvků. Svou původní podobu si sice neuchoval, ale své návštěvníky okouzluje i dnes. Parkem vás provede naučná stezka s názvem Zámecká zastavení. Z panelů se dozvíte mnoho zajímavostí z historie parku.
Zámek samotný dříve sloužil jako rodové sídlo rodu Šliků, dnes zde sídlí městský úřad. Avšak nejen to – vnitřní nádvoří zámku zastřešené prosklenou střechou je prostorem, kde historická a moderní architektura vytvářejí místo pro kulturní a společenské akce. Velmi atraktivní je také místní muzeum. Expozice v SallaTerreně prezentuje historii hornictví v Krušných horách, expozice v Podkroví láká na informace o šlechtickém rodu Šliků, mincování či krušnohorská řemesla a část v informačním centru je zaměřena na pracovní tábory na Jáchymovsku.
Klášterní areál
Klášterní areál v Ostrově, známý také jako Posvátný okrsek, se nachází na západním okraji historického jádra Ostrova v sousedství slavného zámeckého parku. Jeho návštěvu by si neměl ujít žádný milovník barokní architektury, na relativně malé ploše totiž nabízí velké množství památných barokních objektů ze 17. a 18. století. Prohlédnete si kostel Zvěstování Panny Marie s kaplemi sv. Anny, sv. Floriána a Panny Marie Einsiedelnské. V klášterním kostele navíc najdete stálou expozici Církevní umění západního Krušnohoří s doprovodnou výstavou Zničené kostely na Karlovarsku.
Ekocentrum a koupaliště
Především rodiny s dětmi si užijí výlet do ostrovského Ekocentra, malého ráje s více než sto druhy zvířat v krásném prostředí kláštěrní zahrady s pohodovou klidovou zónou. V letních dnech se můžete osvěžit na oblíbeném ostrovském koupališti. Nechybí tobogán, široká skluzavka, relaxační zóna. Děti se vydovádí v menším bazénku a pro nejmenší je připraveno zábavné brouzdaliště.
Expozice vzácného porcelánu
Severozápadní Čechy se mohou pochlubit výrobkem, který proslavil Českou republiku po celém světě – porcelánem – a k tradici výroby porcelánu se hrdě hlásí i město Ostrov. Ve Dvoraně zámku a v Letohrádku najdete dokonce dvě cenné expozice ostrovského porcelánu, které jsou součástí mezinárodního projektu Cesta porcelánu (PorcelanStrasse). Tailustruje významnou historii porcelánek, které dosahovaly v 19. a 20. století světového významu. Můžete si tu prohlédnout nejen expozici produkce ostrovské porcelánky Pfeifer Löwenstein, která byla a dodnes je pojmem především pro svou vysokou kvalitu, ale také exkluzivní ostrovský porcelán značky Plus, jehož výroba skončila těsně po druhé světové válce.
Rudá věž smrti
A na své si v Ostrově přijdou i milovníci historie. Stačí, když navštíví místní památku zapsanou v UNESCO nesoucí děsivý název. Rudá věž smrti původně sloužila jako ústřední drtírna a třídírna uranové rudy vytěžené nejen v Jáchymově, ale i na dalších místech v Československu, připomíná dobu masivní uranové těžby v 50. letech minulého století. Tato národní kulturní památka slouží jako symbol utrpení politických vězňů, kteří tehdy byli za nelidských podmínek uvězněni v jáchymovských táborech nucených prací.