Program je určen majitelům a stavebníkům rodinných a bytových domů z celé ČR. O dotaci mohou žádat jak vlastníci stávajících rodinných domů a rekreačních objektů užívaných k trvalému bydlení, tak vlastníci řadových domků, či bytových domů, SVJ a bytová družstva, obce, školy, nadace, veřejná správa, příspěvkové organizace…
Podpora směřuje na zateplování budov, výstavbu či nákup domů s velmi nízkou spotřebou energie, ekologické způsoby vytápění budov včetně výměny nevyhovujících zdrojů na vytápění, na využívání obnovitelných zdrojů energie či na adaptační a mitigační opatření v reakci na probíhající změnu klimatu.
Nová etapa
Nová zelená úsporám funguje již od roku 2014 a před pár dny byla spuštěna nová etapa, při níž bylo hned v prvních dvou týdnech podáno více než čtyři tisíce žádostí v standardním programu NZÚ, který nabízí finanční prostředky na opatření zvyšující energetickou soběstačnost domácností, a to ve výši až 50 % vynaložených nákladů. Žadatelé mají stejně jako v minulém roce největší zájem o instalaci domácích fotovoltaických elektráren a výměnu starých kotlů za tepelná čerpadla. Ti, kteří v jedné žádosti požádají o podporu více opatření, získají navíc 10 tisíc korun za každou kombinaci. Peníze jim jsou vypláceny po realizaci.
2,7 milionů tun CO2
„Mám radost, že během prvních pár týdnů, kdy se opět spustil dotační program Nová zelená úsporám, doplněný nově o program Oprav dům po babičce, požádalo o podporu celkem ve všech podprogramech více než 4 tisíce žadatelů. Jen v programu Oprav dům po babičce, který podporuje důkladné renovace rodinných domů, evidujeme 103 podaných žádostí za téměř 100 milionů korun. To jasně dokládá, že je o tyto dotační tituly zájem a že mají smysl,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík a dodal, že dotace jsou vypláceny z Evropské unie z emisních povolenek, nikoliv ze státního rozpočtu.
„Díky podpořeným opatřením je potenciál každoroční úspory 1,44 miliony tun uhlí, tedy 4,5 % celkové roční spotřeby uhlí v České republice, nebo 592 milionů metru krychlových zemního plynu, tedy 6 % celkové roční spotřeby plynu v ČR. Celkem tak může dojít k ročnímu snížení emisí CO2 o 2,7 milionů tun.“
Finanční podpora
A jak na to? Prvním krokem před podáním žádosti o dotace je rozhodnutí, zda bude pro vás výhodné podporu úsporných opatření využít. S každou dotací je spojena povinnost přizpůsobit svůj projekt podmínkám příslušného dotačního programu. S vyšší finanční podporou můžete počítat, pokud bude navrhovaný rozsah opatření větší nebo pokud bude spojeno více opatření do jedné žádosti. Například budete současně řešit nejen zateplení domu, ale také využití obnovitelných zdrojů nebo hospodaření s vodou.
Nutné je také počítat s finanční spoluúčastí. Ve standardním programu je dotace vyplácena zpětně po realizaci opatření. V případě programu Oprav dům po babičce a ve výzvě pro SVJ a bytová družstva je možné čerpat dotaci zálohově, vstupní investice tedy bude podstatně nižší. Žadatelé, kteří se pustí do realizace zateplení domu, navíc od roku 2024 získají možnost výhodného úvěru od stavebních spořitelen.
Dotace může dosáhnout až 50 % vynaložených nákladů a může být navýšena o bonusy za kombinaci opatření, za environmentální řešení atd.
Příspěvky se pak pohybují od desítek po stovky tisíc korun, u bytových domů v řádech milionů korun. Pro bližší představu použijte online Dotační kalkulačku, kterou najdete na webových stránkách: novazelenausporam.cz, kde se též dozvíte podrobné informace k jednotlivým programům.