21. února 2025, svátek má Lenka
Každým šlápnutím do pedálů k udržitelnější budoucnosti

Každým šlápnutím do pedálů k udržitelnější budoucnosti

Jak se společnost Bosch eBike Systems zasazuje za dodavatelský řetězec s nižšími emisemi a rozumnou cirkulární ekonomiku

 

  •  Společná analýza CO2 ve spolupráci s TÜV Rheinland: Byly identifikovány možnosti větší udržitelnosti při vývoji a výrobě systému elektrokola
  • Převzetí odpovědnosti: Transparentnost a snižování emisí jako výběrová kritéria v procesu nákupu
  • Cirkulární ekonomika: Rozšíření portfolia repasovaných pohonných jednotek a závazek k recyklaci akumulátorů všude ve světě.

bosch-ebike-graphic-recycling-share-battery-cz-print.jpg

Stuttgart/Reutlingen – Elektrokolo je důležitým článkem v revoluci mobility. Pomáhá snižovat dopravní zatížení a dopady na klima, zabírá málo místa a nezpůsobuje hluk ani lokální emise1. V porovnání s automobily jsou elektrokola nejen levnější, ale také ekologičtější, prostorově úspornější a často rychlejší v městském provozu. Nabízejí důležitou alternativu k autu, zejména na krátké vzdálenosti do 5 až 10 kilometrů2. V mezinárodní studii společnosti Bosch eBike Systems z letošního roku uvedlo 49 % dotázaných uživatelů elektrokol, že polovinu cest, které dříve uskutečnili autem, nyní absolvují na elektrokole3. Tato aktivní forma mobility nejenže pomáhá snižovat emise CO2 ve městech, ale je také přínosem pro každého jednotlivce: Jízda na kole nebo elektrokole je zdraví prospěšná a přitom zábavná.

Elektrokolo je jedním z dopravních prostředků s nejnižšími emisemi, jak vyplývá z vyhodnocení Spolkového ministerstva životního prostředí. Spotřeba elektřiny při používání elektrokola odpovídá průměrným emisím CO2 o velikosti 3 g CO2/na kilometr a osobu (okm) v závislosti na energetickém mixu. Pro srovnání, automobil se spalovacím motorem produkuje přibližně 166 g CO2/okm, zatímco veřejná doprava produkuje hodnoty mezi 58 až 93 g CO2/okm4. Jezdci na elektrokole, kteří používají Chytrý Systém Bosch, mohou nyní po každé jízdě sledovat svou úsporu CO2 ve srovnání s automobilem prostřednictvím funkce sledování aktivity v aplikaci eBike Flow5.

„Systémy elektrokola Bosch jsou již nyní hnacím motorem společnosti, ve které lidé cestují udržitelněji. Svými produkty a řešeními přispíváme k perspektivní mobilitě budoucnosti. Také považujeme za důležité pokračovat ve zlepšování našich systémů elektrokola z hlediska udržitelnosti během celého životního cyklu výrobku,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Bosch eBike Systems Claus Fleischer. „Protože udržitelnost není úkol navíc, ale nedílná součást naší firemní kultury.“

bosch-ebike-graphic-co2-footprint-compact-cz-print.jpg

Od vize k realizaci: Společnost Bosch eBike Systems se zaměřuje na tři pilíře udržitelnosti

Společnost Bosch eBike Systems stanovila tři pilíře udržitelnosti a pevně je zakotvila do své strategie:

  • Pilíř „uhlíkové stopy CO2“ je zaměřen na měření, identifikaci a snižování emisí CO2 na úrovni podniku, produktu a materiálu.
  • Pilíř „odpovědnosti v dodavatelském řetězci“ formuluje opatření, která zajišťují, že všechny materiály a polotovary jsou vybírány udržitelně a odpovědně a že jsou dodržovány sociální normy.
  • Pilíř „cirkulární ekonomiky“ se zabývá cílem prodloužit skutečnou životnost výrobků, tj. například opětovným využitím surovin a dalším zvýšením efektivity recyklace.

Pro společnost Bosch eBike Systems jsou pilíře strategickými mantinely, které přispívají k dosažení společného cíle: Aby systémy elektrokola byly do budoucna ještě perspektivnější. Za tímto účelem společnost vyvozuje konkrétní opatření, která jsou realizována jak interně, tak externě ve spolupráci s partnery a dodavateli.

Analýza emisí CO2 se zaměřením na potenciální úspory

S cílem zintenzivnit úsilí o snížení emisí provedla společnost Bosch eBike Systems ve spolupráci s TÜV Rheinland v roce 2022 ucelenou analýzu uhlíkové stopy CO2, kterou zanechávají elektrokola, a v roce 2024 ji upřesnila a aktualizovala. Na základě výsledků analýzy společnost vypočítala uhlíkovou stopu CO2 každého produktu ve svém portfoliu. Cílem analýzy bylo identifikovat a vyhodnotit nejvýznamnější potenciál úspor CO2, který lze nalézt jak v komponentech systému, tak v celém dodavatelském řetězci.

Vyplývá z ní, že přibližně 79 % emisí CO2 spojených s elektrokolem jde na vrub materiálů a výroby, 13 % lze přičíst jeho používání. Zbylých 8 % připadá na přepravu, obaly a recyklaci

Celkově vykazuje elektrokolo za celý svůj životní cyklus průměrnou uhlíkovou stopu CO2 o velikosti 263 kg ekvivalentů CO2. Pokud se na komponenty elektrokola s přibližně 84 kg ekvivalenty CO2 podíváme jednotlivě, připadá přibližně 50 % emisí na akumulátor, 48 % na pohonnou jednotku a 2 % na displej. Ujedete-li na elektrokole místo auta se spalovacím motorem přibližně 515 kilometrů, systém elektrokola Bosch se již začíná z hlediska spotřeby CO2 vyplácet.

Potenciál úspory CO2 byl u displeje stanoven na 53 % u elektronických komponent a na 41 % u obrazovky displeje. V pohonné jednotce připadá největší podíl na emisích CO2 na kryt, a to 55 %, po němž následují elektronické komponenty se 17 %. U akumulátoru představují největší potenciál úspor články s podílem 73 % CO2, 12 % připadá na kryt a 4 % na držák článků.

Snižování emisí napříč celým dodavatelským řetězcem

V procesu nákupu je uhlíková stopa CO2 vedle dalších kritérií udržitelnosti důležitým rozhodovacím kritériem při výběru dodavatele. Za tímto účelem jsou od dodavatelů vyžadovány údaje o emisích CO2 z použitých materiálů a nakupovaných dílů.

Claus Fleischer zdůrazňuje: „Společná analýza s TÜV Rheinland nám ukázala, kterým oblastem se můžeme a budeme věnovat přednostně, abychom dále snížili uhlíkovou stopu CO2 našich systémů elektrokola. Naše opatření se zaměřují na optimalizaci materiálů a snižování emisí ve výrobě a dodavatelském řetězci. Společně s našimi partnery a dodavateli zde vynakládáme obrovské úsilí, které se postupně začíná vyplácet.“

Například při výrobě nového modelu akumulátoru Bosch CompactTube 400 společnost sází na použití alternativních materiálů pro držáky článků, které představují největší plastové části akumulátorů PowerTube, aby došlo ke snížení uhlíkové stopy CO2. K tomu se používá plast, jehož emisní koeficient je o 64 % nižší než u dříve používaného plastu. Tento přechod na jiný materiál se v budoucnu stane ve společnosti Bosch eBike Systems standardem pro všechny akumulátory integrované do rámu.

Nad rámec materiálů a produktů se společnost Bosch eBike Systems zaměřuje také na uhlíkovou stopu společností svých přímých dodavatelů a činí z ní důležité rozhodovací kritérium v procesu nákupu. Účastí v celosvětovém systému zveřejňování environmentálních údajů, který zajišťuje nezisková organizace CDP, může společnost evidovat a hodnotit úsilí svých přímých dodavatelů o přijetí opatření na ochranu klimatu. Ochrana klimatu by se měla stát normou: Dodavatelé, kteří mají nízké hodnocení CDP a nezaváží se k cílům Pařížské dohody o změně klimatu prostřednictvím vlastního závazku SBTi6, budou v procesu nákupu hodnoceni hůře. Dodavatelé, kteří se účastní CDP, v současné době představují 97 % objemu nákupů společnosti Bosch eBike Systems – do roku 2025 má jejich podíl vzrůst na 100 %.

Důležitou pákou ke snížení emisí CO2 je využívání zelené elektřiny. Společnost Bosch eBike Systems očekává, že její dodavatelé přejdou na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, aby snížili své emise.

bosch-ebike-10-years-connected-biking-press-photo-5.jpg

Odpovědnost a transparentnost jako výběrová kritéria v procesu nákupu

Společnost Bosch eBike Systems přikládá velký význam transparentnosti a sledovatelnosti svého dodavatelského řetězce, zejména pokud jde o akumulátory. Společnost Bosch eBike Systems přitom jde nad rámec zákonných povinností stanovených zákonem o dodavatelském řetězci a nejenže kontroluje a certifikuje své přímé dodavatele, ale snaží se také porozumět celému dodavatelskému řetězci, aby se vyhnula možným rizikům při nákupu surovin. To platí zejména pro suroviny v článcích akumulátorů, jejichž původ je komplexně sledován až do dolů. Tento přístup bude v budoucnu rozšířen také na pohonnou jednotku a displeje.

V oblasti ochrany životního prostředí očekává společnost Bosch eBike Systems od svých dodavatelů zavedení a další rozvoj systému environmentálního managementu v souladu s normou ISO 14001. Od letošního roku již 100 % našich přímých dodavatelů vlastní příslušný certifikát.

Cirkulární ekonomika: Repasování a recyklace na konci životního cyklu produktu

Vysoká kvalita, bezpečnost a dlouhá skutečná životnost výrobků jsou pro společnost Bosch eBike Systems nejvyššími prioritami. Životnost elektrokola a počet jízd, které nahradí jiné druhy dopravy, významně přispívají ke snížení zátěže životního prostředí. Přesto nelze obejít skutečnost, že produkty v určitém okamžiku dosáhnou konce své průměrné životnosti. Zde přichází ke slovu oběhová strategie, kdy společnost Bosch eBike Systems usiluje o zlepšení udržitelnosti produktů během jejich celého životního cyklu. To zahrnuje obstarávání, výrobu, využívání, vracení, regeneraci a recyklaci materiálů.

Již od roku 2014 investuje společnost Bosch eBike Systems zejména do recyklace svých pohonných jednotek s pomocí repasování. Vadné pohonné jednotky Bosch eBike, které po kontrole splňují podmínky, jsou podrobeny důkladnému procesu regenerace. Z technického hlediska podstupují kompletní generální opravu a po přejímací zkoušce jsou plně funkční a k dispozici specializovaným obchodům.

„Naším závazkem k repasování dáváme jasně najevo, že se snažíme chránit životní prostředí a podporovat udržitelnou mobilitu – a to již více než 10 let,“ říká Claus Fleischer. Ještě v letošním roce přibudou do portfolia repasovaných pohonných jednotek další.

Aby bylo možné cenné suroviny po dosažení jejich průměrné životnosti znovu využít, je třeba akumulátory řádně recyklovat. Společnost Bosch eBike Systems podporuje celosvětově nové a udržitelné metody recyklace. Účinnost využití závisí na procesu recyklace. Díky procesům, které používá německé průmyslové řešení GRS, lze téměř 71 %7 cenných surovin získat zpět a znovu použít pro nové produkty.

V budoucnu se bude společnost Bosch eBike Systems stále více zaměřovat na využívání recyklátů v cirkulární ekonomice.

Ve všech odbytových zemích, kde je to právně možné, přebírá společnost Bosch eBike Systems dobrovolně povinnost recyklace a související náklady prostřednictvím místních servisních partnerů. V zemích, kde recyklační řešení ještě není k dispozici nebo není dostatečně kvalitní, spolupracuje společnost Bosch eBike Systems úzce s partnery, prosazuje pilotní projekty a podporuje vytváření oborových řešení. Společnost v současné době podporuje systémy sběru akumulátorů v 18 zemích, od letošního roku také v Česku a ve Velké Británii.

Na společné cestě

Společnost Bosch eBike Systems přispívá svými opatřeními k dosažení hlavních cílů udržitelnosti skupiny Bosch. Skupina Bosch se svými více než 400 pobočkami po celém světě vykazuje od jara 2020 uhlíkovou neutralitu CO₂ (rozsah 1 a 2)8. Současně chce společnost utvářet ochranu klimatu i mimo svou bezprostřední sféru vlivu a systematicky snižovat emise v předchozích a následných fázích výroby – cílem je snížit je do roku 2030 o 15 % (rozsah 3). „Jsme si vědomi, že na cestě k udržitelné budoucnosti budeme čelit řadě výzev. Odpovědné a udržitelné chování je pro nás jako společnost velmi důležité a je již součástí každodenní praxe v mnoha oblastech společnosti Bosch eBike Systems. Malá i velká zlepšení již mají pozitivní dopad – a v budoucnu jich chceme dosáhnout ještě více,“ uvádí Claus Fleischer.

 

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Kingdom Come: Deliverance 2 – Právě vychází velkolepý návrat do středověkých Čech. Je nejprodávanější videohrou na světě!

Po dlouhých sedmi letech se čeští vývojáři z Warhorse Studios vrací s pokračováním jednoho z největších herních hitů z České republiky – Kingdom Come: Deliverance 2. První díl si získal hráče po celém světě svou autenticitou, historickou přesností a důrazem na realistický soubojový systém. Druhý díl přichází s řadou vylepšení, rozšířeným světem a ještě hlubší hratelností. Recenzenti po celém světě své verdikty zveřejnili už včera. A ty potvrdily to, co ukazují (před)prodejní čísla. V Česku vznikl herní hit, který nově v žebříčku opanovává první místo. Na Steamu patří k těm nejprodávanějším titulům současnosti.

Firemní akce, teambuilding, školení? Pak jste v Hotelu Ski správně.

Ať už jste asistentka, která plánuje akci poprvé nebo zkušený organizátor s mnohaletou praxí, v Hotelu Ski najdete prostor, který vám umožní soustředit se na to nejdůležitější – úspěch vaší akce. Hotel nacházející se v malebném srdci Vysočiny nabízí vše, co k vaší úspěšné akci potřebujete - snadnou dostupnost z celé republiky, možnost parkování, pohodlné ubytování a moderní vybavení v kombinaci se skvělým technickým zázemím. A co vás určitě bude zajímat?

INDONÉSIE, AFRIKA A DALŠÍ TEPLÉ KRAJINY. ZOO PRAHA LÁKÁ DO VYHŘÍVANÝCH PAVILONŮ.

Zoo Praha zve návštěvníky do vyhřívaných pavilonů. Při pozorování zvířat na ně čekají příjemné teploty vyšší než dvacet stupňů Celsia a pohodlné lavičky v bezprostřední blízkosti zajímavých druhů. Například Mobi a Gaiu, malé gorilí samičky z pavilonu Rezervace Dja, tak mohou lidé sledovat z velkorysého hlediště nabízejícího kromě odpočinku třeba i možnost dobití telefonu.

Kunsthalle Praha představuje program roku 2025

Ve třetím roce své existence přivítala Kunsthalle Praha opět více než 100 000 návštěvnic a návštěvníků. Do roku 2025 vstupuje s divácky úspěšnou výstavou Chiharu Shioty: Neklidná duše a plánem na dalších pět výstav. Zařadí se mezi ně také přehlídka finalistek a finalistů výročních cen Akademie designu ČR Czech Grand Design s autorskou interpretací uměleckého dua SHOTBY.US. Ve třech galeriích architektonicky oceňované budovy se českému publiku poprvé představí řada uměleckých jmen. Klíčovou výstavou bude A nic nás nerozdělí, první společná prezentace Anny-Evy Bergman a Hanse Hartunga, průkopnického páru abstraktního umění první poloviny 20. století. Své české institucionální premiéry se dočkají také mezinárodně uznávaný umělec Roman Ondak a v New Yorku působící umělecká dvojice Kristyna a Marek Mildeovi.

Památník Tomáše Bati představí Baťovy hodinky v rozšířené realitě

Památník Tomáše Bati ve Zlíně nabídne od 17. 1. 2025 při komentovaných prohlídkách novinku: digitální 3D model kapesních hodinek Tomáše Bati s možností jejich zobrazení v rozšířené realitě. Návštěvníci tak mohou exponát nejen do detailu prozkoumat, ale také si jej ve svých mobilních zařízeních odnést z památníku domů.

iQLANDII čeká rok změn, inovací a nových příležitostí

Science centrum iQLANDIA v roce 2024 přivítalo 495 tisíc návštěvníků, což představuje meziroční nárůst o 2 %. Centrum pod Ještědem, kde se prolíná zábava s neformálním vzděláváním, si zároveň připomnělo 10. výročí otevření iQLANDIE a 20. výročí iQPARKU. Rok byl ve znamení rozšiřování expozic a nových vzdělávacích programů, přičemž důraz byl kladen na aktuální témata, jako jsou umělá inteligence, udržitelnost a aktivity pro návštěvníky všech generací.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.