Hele, to je fakt divný. Nikdy jsem nepochopil, jak může být létání statisticky nejbezpečnější způsob dopravy, a přitom se ho tolik lidí děsí... včetně mě, teda dřív. Znám kámoše, co radši 16 hodin drkotali autobusem na dovolenou do Chorvatska, jen aby nemuseli do "tý plechový rakve", jak říkají. Minulej týden jsem zrovna brouzdal po netu a narazil na Fatpirate, když mě napadlo - není to vlastně podobný? Jako když lidi hledají alternativy k věcem, který je děsí? A pak mi došlo, kolik technologickejch vychytávek teď existuje pro lidi jako já, co se dřív při pohledu na letenku začali potit. Nejsou to žádný zázraky přes noc, ale fakt to pomáhá a je to levnější než ty drahý terapie nebo prášky na uklidnění, po kterejch jsem byl vždycky mimo.
Můj vlastní boj s aviafobií
Nikdy nezapomenu na ten příšerný let z Prahy do Barcelony, kdy jsme se dostali do bouřky. Letadlo nadskakovala jako pingpongový míček a já byl přesvědčený, že je to můj poslední den na zemi. Měl jsem zpocené dlaně, srdce mi bušilo jako o závod a nedokázal jsem myslet na nic jiného než na to, jak se řítíme k zemi.
Virtuální realita jako první krok
VRko mi přišlo ze začátku jako děsná blbost... Jako vážně? Nasadím si helmu a budu jako v letadle? To mě jako vyléčí? Ale švagr mi na Vánoce půjčil svoje Oculus, nebo jak se to jmenuje, a já to zkusil. OK, není to žádná dokonalost - grafika chvílema připomíná hry z roku 2010 a ovládání je občas na palici, ale... páni, fungovalo to! Jako sedíš v tom virtuálním křesle, cítíš jak ta mašina startuje (teda jako... tvůj mozek si to tak představuje), a když ti začne bejt blbě, prostě to sundáš. Žádný "nemůžu vyběhnout z letadla", žádný "všichni na mě koukaj, jak se klepu". Postupně jsem si zapnul i ty virtuální turbulence a světe div se, po třech tejdnech jsem si koupil letenku do Londýna. Pořád jsem se bál, ale už to nebyla ta ochromující hrůza.
Mobilní aplikace pro uklidnění
Pro ty, kteří neinvestovali do VR zařízení, existuje spousta mobilních aplikací. Některé poskytují informace o letectví a vysvětlují, proč jsou různé zvuky a pohyby během letu naprosto normální. Jiné se zaměřují na dechové techniky a meditace speciálně navržené pro zvládání úzkosti během letu. Aplikace jako SkyGuru dokonce sledují aktuální letové podmínky a v reálném čase vysvětlují, co se děje – proč letadlo zatáčí, proč klesá rychlost nebo co způsobuje turbulence.
Biofeedback a nositelná elektronika
Novější přístup využívá nositelné zařízení, která sledují fyziologické projevy úzkosti – srdeční tep, krevní tlak nebo úroveň stresu. Tato zařízení vás upozorní, když začínají známky paniky, a navedou vás k uklidňujícím cvičením dřív, než se úzkost plně rozvine. Je fascinující, jak nám tato malá zařízení mohou pomoci lépe porozumět vlastnímu tělu a jeho reakcím na stresové situace.
Audioknihy a podcasty zaměřené na aviafobii
Někdy nejjednodušší řešení jsou ta nejlepší. Poslech specializovaných audioknih nebo podcastů o překonávání strachu z létání může být překvapivě účinný. Tyto zdroje často kombinují vzdělávací obsah s relaxačními technikami. Během letu si můžete nasadit sluchátka a nechat se provést celým procesem od vzletu až po přistání. Někteří letečtí kapitáni a psychologové vytvářejí obsah přesně pro tyto účely.
Je technologie skutečným řešením?
Přestože technologie nabízí mnoho nástrojů, je důležité si uvědomit, že není všelékem. Pro některé lidi může být kombinace s tradiční terapií nebo konzultací s odborníkem nejúčinnějším přístupem. Technologie by měla být vnímána jako doplněk, který rozšiřuje možnosti léčby, nikoliv jako její náhrada.
Úspěch mé kamarádky Jany
Jana se bála létat tak moc, že odmítla jet na svatbu vlastní sestry do Řecka. Po několika měsících práce s VR terapií a aplikací na dechová cvičení dokázala nastoupit do letadla. Neříkám, že to byl příjemný zážitek – stále se křečovitě držela sedadla při každé sebemenší turbulenci. Ale dokázala to! A další let byl o něco snazší. Za rok už letěla na víkend do Londýna a mluvila o tom, jak si let „docela užila". To je pokrok, který bych u ní nikdy nečekal.