Kořeny nového cirkusu ve světě a u nás
Nový cirkus, známý také jako "cirque contemporain" (současný cirkus), má své kořeny ve Francii a Kanadě. První experimenty se datují do 70. let 20. století, kdy umělci začali hledat nové způsoby, jak propojit tradiční cirkusové dovednosti s divadelním vyprávěním příběhů. Jedním z průkopníků byl francouzský soubor Cirque Plume, který začal vytvářet vystoupení plná poezie a humoru. Podobně v Kanadě v 80. letech vznikl dnes světově proslulý Cirque du Soleil, který dal novému cirkusu globální rozměr a definoval jeho další směr. V České republice zažil nový cirkus největší rozkvět kolem roku 2009 a do té doby se těší stále rostoucí oblibě. Mezi nejznámější soubory patří Cirk La Putyka nebo Losers Cirque Company.
Dechberoucí představí s hlubším poselstvím
Nový cirkus není jen pokračováním tradičního cirkusu, je jeho kompletní reinterpretací. Spojuje pohyb, hudbu, emoce a příběh do unikátní formy, která láká publikum z celého světa. Základním kamenem je lidská kreativita. Umělci využívají akrobatické schopnosti, žonglování, tanec a pohybové divadlo, aby vyprávěli příběhy nebo vytvářeli vizuální a emocionální zážitky. V budování atmosféry ale hrají klíčovou roli také kostýmy, hudba, světla a celková scéna. Jedním z nejvýraznějších rozdílů mezi tradičním a novým cirkusem je vynechání drezury zvířat. Tento krok byl motivovaný nejen technickými a praktickými důvody, ale především etickými otázkami. Současní tvůrci považují lidskou kreativitu za dostatečně bohatou a rozmanitou na to, aby nahradila dříve běžná zvířecí čísla. A právě i tento přístup definuje nový cirkus jako takový. Cílem představení totiž není jen pobavení publika, ale obsahují často hlubší poselství. Běžnými tématy jsou ekologie, lidská práva a další palčivé otázky současného světa.
Cirque du Soleil, symbol globálního úspěchu
Pokud je nový cirkus symbolem moderního umění, pak je Cirque du Soleil jeho nejvýznamnějším představitelem. Tento kanadský soubor, založený v roce 1984 bývalými pouličními umělci Guyem Lalibertém a Danielem Gauthierem, je dnes synonymem pro inovaci a světovou kvalitu. Cirque du Soleil proměnil cirkusové umění v mezinárodní byznys a produkoval desítky představení, která přilákala miliony diváků na všech kontinentech. Jeho inscenace jako "O", "KÀ", "Alegría" nebo „KURIOS“ jsou charakteristické skvělou akrobacií, precizní choreografií a propracovanou scénografií. A i přes svůj globální úspěch se mu podařilo neztratit nic ze svých základních uměleckých hodnot.
KURIOS Kabinet kuriozit poprvé v Praze pod velkým šapitó
V roce 2025 přiveze do Prahy Cirque du Soleil jedno ze svých kritiky nejlépe hodnocených představení, KURIOS - Kabinet kuriozit. První představení pro veřejnost se uskuteční 3. září 2025 a KURIOS bude možné obdivovat až do 12. října 2025. KURIOS se uskuteční v obrovském šapitó, které je speciálně vytvořené pro představení Cirque de Soleil. Poprvé v České republice tak bude možné sledovat dechberoucí umění Cirque du Soleil pod ikonickým velkým stanem, který pojme 2 500 diváků. Návštěvníci vstoupí do jedinečného světa KURIOS a zažijí show, která oslavuje imaginaci v prostředí, které nemá obdoby.
Zážitek „KURIOS“ jako žádný jiný
představení je spojením strhující akrobacie s osvěžujícím nádechem poezie, umění a humoru. Vstoupíte do jedinečného světa, který je inspirovaný stemapunkem a ve kterém ožijí vaše sny. Vítejte v alternativním univerzu, ve kterém čekají zázraky na ty, kteří důvěřují své představivosti. Nahlédněte do mechanické laboratoře vynálezce, ve které má všechno svůj pevný řád. Jednoho dne do tohoto předem daného systému vstoupí postavy z jiného světa a koncept vynálezce obrátí zcela vzhůru nohama. Jeho výtvory mu začínají ožívat před očima. Jakmile se odemknou dveře do této říše zázraků, čas se zcela zastaví. Viditelné se stává neviditelným a perspektivy se mění, KURIOS propuká v oslavu síly představivosti. Představení KURIOS mělo premiéru v Montrealu v roce 2014. Obdivovalo jej již více než 6 milionů diváků ve 35 městech po celém světě. Soubor odehrál již více než 3 000 repríz.