Barbara Muhr je výraznou umělkyní současného německého umění. Narodila se ve Straubingu. V letech 2010 až 2016 studovala dějiny umění a následně byla odborným asistentem na katedře dějin umění v Regensburgu, v současné době je umělcem a pedagogem umění na volné noze. Má za sebou mnoho výstav, získala také řadu ocenění, poslední v roce 2024 a to Kulturní cenu 2024 Nadace Franze a Astrid Ritterových ve Straubingu. Je členkou několika profesních uměleckých spolků. Vystavuje v Německu, Rakousku a České Republice.
Barbara Muhr se jako výtvarnice zaměřuje především na tvorbu velkoformátových figurativních maleb. V jejích obrazech se snoubí realismus a gestická abstrakce. Díla čerpají z mytologie a uměleckohistorické ikonografie a zároveň jsou zcela zakořeněna v současné estetice mladé generace poháněné sebedramatizací a pochybnostmi o sobě.
Výstava Forbidden Fruit (zakázané ovoce) ukazuje aktuální tvorbu německé umělkyně Barbary Muhr. Téma zakázaného pokušení je zde zobrazeno v různých aspektech – od pádu člověka až po každodenní pozemská pokušení. Přes veškerou morálku a empatii se lidé někdy řídí svými zvířecími instinkty, pudy. I proto zde vidíme jasné propojení figurální malby se zvířecími motivy, kdy umělkynětuto analogii se světem zvířat vyjadřuje ve svých obrazech.
„Duch je ochotný, ale tělo je slabé“ – Bible
Literatura i film tvoří předlohy ve skutečných i fiktivních příbězích v dílech Barbary Muhr. Vidíme zde neustálý boj v mezilidských vztazích, boj o moc a následnou bezmoc, boj o vítězství i porážku. Kdo koho tedy svedl? Kdo zvítězí a kdo padne? Jaké měřítko používáme? Co je správné a co není? Co je zakázané, co povolené?
Všudypřítomné „zakázané ovoce“ v tvorbě umělkyně symbolizuje každodenní číhající pokušení nebo prostě jen možnost užít si na chvíli „sladký život“, než květy zvadnou a ovoce shnije.
Výstava Forbidden Fruit je první samostatnou výstavou Barbaby Muhr v Plzni.
27. 11. 2024 – 14. 1. 2025
BARBARA MUHR | FORBIDDEN FRUIT
kurátor výstavy Anna Štěpán Arnetová